Zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Szef KPRM podał szczegóły!

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Michał Dworczyk przekazał najważniejsze zmiany dotyczące Narodowego Programu Szczepień. Chodzi przede wszystkim o termin podania pierwszej i drugiej dawki szczepionek oraz o osoby, które już przeszły zakażenie koronawirusem. 

Pojawią się zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Michał Dworczyk podczas konferencji przekazał najważniejsze informacje. Pierwsza z nich to czas pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki na wirusa SARS-CoV-2. Zostanie on wydłużony, jednak wszystko będzie odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta.

Tak więc w przypadku preparatu AstraZeneca, druga dawka będzie podawana po 12 tygodniach. Szczepionkę Pfizer otrzymają pacjenci natomiast aż po 42 dniach. Do tej pory była to różnica 21 dni, a więc czas został dwukrotnie przedłużony. Jak wyjaśnił szef KPRM, wyniki badań wskazują, że tego rodzaju działanie można przeprowadzić bez żadnej szkody na skuteczności działania szczepionek, a dzięki temu można będzie przyspieszyć szczepienia kolejnych osób.

Dodatkowo, osoby, które przeszły już zakażenie COVID-19, otrzymają szczepionkę po 6 miesiącach od przejścia choroby i będą to szczepienia jednodawkowe. Michał Dworczyk zapewnił, że jest to rekomendacja Rady Medycznej, wynikająca z aktualnego stanu badań nad wirusem i szczepionkami.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c