Zmiany w paszportach! Czego będą dotyczyć?

Wkrótce zajdą duże zmiany dotyczące paszportów. Projekt ustawy został stworzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a najważniejszym punktem będzie to, że od października można będzie ubiegać się o nie elektronicznie, ma być również prościej, bezpieczniej i szybciej. 

Fot. Warszawa w Pigułce

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaplanowało zmiany dotyczące paszportów. Stworzono specjalny projekt ustawy o dokumentach paszportowych. Jak zapewnia resort, wszystko ma na celu bezpieczniejsze wydawanie dokumentów, a także sprawniejszy i prostszy proces ubiegania się o nie. Ustawa ma wejść w życie 18 października 2021 roku.

Wśród najważniejszych zmian jest stworzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych, który zastąpi dotychczasową Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów paszportowych i lokalne ewidencje prowadzone w ramach Paszportowego Systemu Obsługi Obywatela. Dzięki temu obieg informacji będzie dużo szybszy, a dostęp do danych będzie na bieżąco aktualizowany. Dzięki temu wszystkie organy paszportowe uzyskają dostęp m.in. do Rejestru Dowodów Osobistych, Rejestru Stanu Cywilnego czy rejestru PESEL.

Dobra informacja również dla osób ubiegających się o paszport. Wkrótce wniosek będzie można złożyć również elektronicznie. Do tej pory było to niemożliwe. Jak czytamy w komunikacie MSWiA, wniosek po akceptacji będzie podpisywany przez obywatela na urządzeniu służącym do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego.

Zmieni się także granica wiekowa osób zwolnionych z obowiązku złożenia własnoręcznego podpisu i konieczności pobierania odcisków palców. Do tej pory próg ten wynosił 13 lat, teraz zwolnione z tego będą dzieci do 12 roku życia. Inny będzie też termin ważności dokumentów. Osobie, która nie ukończyła 12 roku życia, wyda się paszport na 5 lat. Natomiast wszyscy powyżej 12 roku życia będą otrzymywać paszport na 10 lat od daty jego wydania.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c