1 stycznia znikną fotoradary! Ustawa czeka na podpis prezydenta

Senat przyjął bez poprawek ustawę zakazującą straży miejskiej kontrolowania prędkości za pomocą fotoradarów. Zgodnie z projektem strażnicy nie będą mogli zbadać szybkości z jaką porusza się pojazd zarówno poprzez fotoradary przenośne, jak i stacjonarne.

Fotoradar w Markach pod Warszawą. Fot. Cezary Piwowarski / Wikipedia

Fotoradar w Markach pod Warszawą. Fot. Cezary Piwowarski / Wikipedia

Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta. Jeżeli Andrzej Duda podpisze nowelizację, wejdzie ona w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku. Senat przyjął ją bez poprawek, zaproponował jednak, by pozostawić straży miejskiej możliwość badania prędkości za pomocą urządzeń przenośnych.

„Bez poprawek Izba przyjęła ustawę  o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych.” – czytamy na stronie Senatu – „Ustawa, która powstała na bazie projektów poselskich. Celem nowelizacji jest pozbawienie straży gminnych i miejskich prawa do przeprowadzania kontroli fotoradarowej. Ujawnianie za pomocą fotoradarów naruszeń przepisów ruchu drogowego będzie należeć do kompetencji Policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego.”

Co to w praktyce oznacza? Większość urządzeń badających prędkość należy do straży miejskiej. Nieliczne do Inspekcji Transportu Drogowego. Te ostatnie zostaną. Kontrolę prędkości będzie mogła prowadzić jedynie policja i Inspekcja Transportu Drogowego.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.