Odsłonięto pomnik kapitana Stanisława Jankowskiego ps. „Agaton”

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Związek Powstańców Warszawskich odsłonili pomnik Stanisława Jankowskiego ps. Agaton. Uroczystość odbyła się na rogu ul. Karowej i Browarnej w Warszawie. To upamiętnienie weterana walk o Polskę, bohatera II wojny światowej, Powstańca Warszawskiego, a także budowniczego powojennej Warszawy. Podczas ceremonii zapowiedziano także budowę kolejnego upamiętnienia – pomnika kobiet Powstania Warszawskiego.


Pomnik upamiętniający Stanisława Jankowskiego ps. Agaton został odsłonięty na rogu ulic Karowej i Browarnej, na skwerze jego imienia. Jak podkreślają inicjatorzy budowy, Stanisław Jankowski to postać wyjątkowa, która szczególnie zasługuję na pamięć Polaków. – Podczas II wojny światowej organizował i objął kierownictwo Wydziału Legalizacji i Techniki w Oddziale II Komendy Głównej Armii Krajowej. To właśnie Stanisław Jankowski zaopatrywał komórki wywiadu w fałszywe dokumenty. Walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku zabrał się za odbudowę Warszawy. Kochał naszą stolicę i nie mógł bez niej żyć – zaznacza Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Stanisław Jankowski ps. Agaton podczas wojny zorganizował i objął kierownictwo Wydziału
Legalizacji i Techniki w Oddziale II Komendy Głównej Armii Krajowej. Podstawowym zadaniem
wydziału była „legalizacja”, czyli zaopatrywanie innych komórek wywiadu w fałszywe dokumenty. W czasie powstania warszawskiego dowodził plutonem „Agaton” w batalionie „Pięść”. Aż siedem razy przechodził kanałami. W ostatnich dniach Powstania został awansowany na stopień kapitana. Za postawę na polu walki odznaczony Krzyżem Srebrnym orderu Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny dotarł do Londynu, gdzie podjął decyzję o włączeniu się w odbudowę Warszawy. Zapisał się na roczne studium urbanistyczne na Uniwersytecie w Liverpoolu, gdzie w lipcu 1946 r. uzyskał dyplom. Do Polski wrócił we wrześniu 1946 r. i zgłosił się do pracy w Biurze Odbudowy Stolicy. Był zatrudniony w Pracowni Urbanistycznej Warszawy przekształconej w Biuro Planowania Rozwoju Warszawy. Współautor Trasy W-Z – podjął decyzję o takim poprowadzeniu arterii, by ocalić niezniszczony w czasie wojny pałac Przebendowskich-Radziwiłów, mieszczący obecnie Muzeum Niepodległości. Był także współautorem założenia urbanistycznego MDM oraz kolejnych opracowań Planu Perspektywicznego Rozwoju Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego. Był także współautorem projektu Traktu Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów w Warszawie. W roku 1995 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. Otrzymał także tytuł członka honorowego Towarzystwa Urbanistów Polskich. – Stanisław Jankowski ps. Agaton całe życie oddał Polsce. Najpierw służąc jako żołnierz, a później odbudowując Warszawę. Dzięki komórce, którą kierował, polski wywiad rękami Kazimierza
Leskiego ps. Bradl zdobył tajne dokumenty Wału Atlantyckiego. Te działania pozwoliły realnie
skrócić wojnę i ocaliły tysiące ludzkich istnień. Co ważne, poświęcił dla ojczyzny możliwość
dostatniego życia na Zachodzie, aby zaplanować stolicę Polski na nowo. – dodaje Jerzy
Mindziukiewicz ps. Jur, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.
Pomnik Stanisława Jankowskiego ps. Agaton został wybudowany dzięki wsparciu finansowemu
Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz BBI Development S.A., Dom Development S.A.,
Marvipol Development S.A. i Robyg S.A. – Budujemy pamięć o naszych przodkach. Oni walczyli o
naszą wolność, a później w tragicznych warunkach odbudowywali nasz kraj. Teraz, my firmy z
branży deweloperskiej, wspieramy pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego – podkreśla
Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
W trakcie ceremonii prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Rafał
Szczepański, zapowiedział budowę kolejnego pomnika – kobiet Powstania Warszawskiego. Prace
nad projektem już się rozpoczęły, a odsłonięcie planowane jest w 77. rocznicę wybuchu Powstania
Warszawskiego. Wsparcie tej inicjatywy zadeklarował już Polski Związek Firm Deweloperskich.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c