17 czerwca wchodzi nowe prawo. Gigantyczne kolejki w urzędach największych miast w Polsce [26.05.2024]
Od 17 czerwca 2024 roku wchodzą w życie nowe regulacje, które będą wymagać od wszystkich kierowców świadczących usługi przewozu osób w Polsce posiadania polskiego prawa jazdy. Zmiany obejmą zarówno taksówkarzy, jak i osoby pracujące dla popularnych aplikacji transportowych, takich jak Uber czy Bolt. Nowe przepisy w szczególności dotkną obcokrajowców, dla których praca w charakterze kierowcy jest często pierwszym zajęciem po przyjeździe do Polski.
Perspektywa konieczności wymiany dokumentów wywołała ogromne zainteresowanie w całym kraju. Przed urzędami w dużych miastach ustawiają się gigantyczne kolejki, a według doniesień Radia Poznań, dochodzi nawet do handlu numerkami. Za możliwość szybszej obsługi trzeba zapłacić kilkaset złotych.
Cudzoziemcy mogą ubiegać się o polskie prawo jazdy dopiero po pół roku legalnego pobytu w kraju. W efekcie nawet co dziesiąty taksówkarz może zniknąć z rynku. Jak informuje Uber, najgorsza sytuacja panuje w Warszawie, gdzie pracę może stracić aż 30% kierowców. Ograniczenie dostępu do zawodu prawdopodobnie przełoży się na drastyczny, nawet 50-procentowy wzrost cen przejazdów.
Ogromne kolejki w urzędach, ale nie we wszystkich
Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że już w 2023 roku, w związku ze zmianą przepisów, znacząco wzrosła liczba wniosków o wymianę prawa jazdy. Trend ten jest szczególnie widoczny w największych polskich miastach, gdzie aplikacje przewozowe cieszą się ogromną popularnością. Oczywiście, że są urzędy gdzie kolejek nie ma, wszystko zależy bowiem od miejsca zamieszkania i od tego ilu obcokrajowców mieszka w pobliżu.
Warto podkreślić, że 17 czerwca to ostateczny termin na wymianę dokumentów. Osoby, które chcą załatwić tę sprawę przed wejściem w życie nowych regulacji, muszą przygotować się na długie oczekiwanie w urzędach. Kolejki mogą też utrudnić załatwianie innych formalności związanych z pojazdami. Same formalności nie są skomplikowane i u kierowców z większości krajów nie będzie wymagane ponowne zdawanie egzaminów.
Nowe prawo z pewnością będzie dużym wyzwaniem dla zagranicznych kierowców, którzy do tej pory mogli bez przeszkód świadczyć usługi przewozowe w Polsce. Dla wielu z nich to podstawowe źródło utrzymania na początku pobytu w naszym kraju.
Eksperci zwracają uwagę, że nowe przepisy mogą mieć daleko idące konsekwencje dla rynku usług przewozowych w Polsce. Ograniczenie liczby dostępnych kierowców prawdopodobnie przełoży się na wzrost cen przejazdów i wydłużenie czasu oczekiwania na taksówkę lub samochód zamówiony przez aplikację. Może to skłonić część pasażerów do poszukiwania alternatywnych środków transportu.
Jednocześnie nowe regulacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i kontroli nad osobami świadczącymi usługi przewozowe. Posiadanie polskiego prawa jazdy ma gwarantować, że kierowcy spełniają wszystkie wymagania i przeszli niezbędne szkolenia. Najbliższe miesiące pokażą, jak nowe przepisy wpłyną na rynek usług przewozowych w Polsce i czy uda się uniknąć drastycznego wzrostu cen oraz problemów z dostępnością taksówek i samochodów zamawianych przez aplikacje.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.