2 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Warszawska policja podaje statystyki tegorocznej akcji Znicz
Trwa akcja „Znicz” na stołecznych drogach. Największego natężenia ruchu w samym rejonie cmentarzy i na drogach prowadzących do nich, policjanci spodziewają się w niedzielny dzień uroczystości Wszystkich Świętych. Piątek i Sobota to dni wzmożonego ruchu wyjazdowego ze stolicy. Do godziny 17:00 w sobotę doszło do 7 wypadków, w których 7 osób zostało rannych, a 2 osoby zginęły. Stołeczni policjanci zatrzymali 17 nietrzeźwych kierujących.
Stołeczni policjanci sprawdzają czy kierowcy przestrzegają przepisów ruchu drogowego, między innymi czy stosują się do ograniczeń prędkości, używają pasów bezpieczeństwa oraz czy we właściwy sposób przewożą dzieci. Funkcjonariusze kontrolują także trzeźwość kierowców, stan techniczny aut, właściwe używanie świateł zewnętrznych oraz stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmroku po drogach poza obszarem zabudowanym. Obsługują też kolizje i wypadki drogowe, z których najtragiczniejsze zdarzenie miało miejsce w centrum Warszawy – przy ul. Marszałkowiskiej w nocy z 30 na 31.10.2015. W wyniku potrącenia przez kierującego samochodem osobowym Volvo śmierć poniosło dwoje pieszych.
Policjantów można spotkać także przy cmentarzach – kierują ruchem w miejscach, w których nastąpiła zmiana organizacji ruchu drogowego. Poza policjantami „drogówki” nad bezpieczeństwem osób odwiedzających groby bliskich czuwają funkcjonariusze pionu prewencji oraz kryminalnego. Wzmożone patrole są w okolicach nekropolii oraz na dworcach kolejowych i autobusowych.
Pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą więcej pieniędzy niż potrzebujemy. Nie nośmy dokumentów, pieniędzy, kluczy czy przedmiotów wartościowych w reklamówkach, czy w otwartych dużych kieszeniach odzieży. Portmonetki, portfele, telefony i karty bankomatowe, a także klucze – należy schować w zamykanej wewnętrznej kieszeni odzieży. Korzystając ze środków komunikacji miejskiej torebkę miejmy zawsze przed sobą lub trzymajmy ją w dłoni. Należy także uważać przy wsiadaniu lub wysiadaniu z pojazdów komunikacji zbiorowej, gdyż w tłoku mogą pojawić się „kieszonkowcy”.
Przypominamy. W ubiegłym roku w trakcie akcji „Znicz” stołeczni policjanci odnotowali 27 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 4 osoby, a 33 zostały ranne. W tym czasie doszło również do 194 kolizji. Policjanci zatrzymali też 110 kierujących pojazdami znajdujących się pod wpływem alkoholu.
Natomiast w 2013 roku podczas akcji „Znicz ” policjanci ujawnili 51 osób, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę po wypiciu alkoholu. Wtedy doszło też do 261 kolizji i 27 wypadków drogowych, w wyniku których 2 osoby poniosły śmierć, a 27 zostało rannych.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.