20 lat metra warszawskiego. Zobacz, jak wyglądało to pod koniec lat 80.! [FILM z 1989 roku]

DSC_1203

Dzisiaj metro warszawskie obchodzi swoją dwudziestą rocznicę! Decyzje o budowie metra podjął Wojciech Jaruzelski w 1982 roku. Prace rozpoczęły się rok później. W 1994 roku metro było już gotowe, ale pierwszy pociąg ruszył 7 kwietnia 1995 roku. Wybudowany odcinek miał 11 km i łączył Kabaty z Politechniką.

Jarosław Zieliński, historyk Warszawy, w wypowiedzi dla PAP pokreślił, że było to wówczas dziwne metro, bo „była to lokalna kolejka między Ursynowem i skrajem Mokotowa (…) Na pewno była ważna dla mieszkańców Ursynowa, jednak dojazd jedynie do Politechniki sprawiał, że metro początkowo nie cieszyło się zbyt wielkim powodzeniem. Było wielką ciekawostką, wydawało się bardzo nowoczesne, chociaż ostatnie stacje rozczarowywały, a w szczególności „Politechnika”, która była wybudowana przy największych oszczędnościach”.

Na poniższym wideo oprócz budowy metra możecie zobaczyć, jak wyglądało życie z plątaniną kabli i centralą, która nie zawsze była nieomylna.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.