24 lata temu otwarto warszawskie metro. Było tylko 11 stacji. Kabaty były pustym polem [WIDEO]

Dokładnie 7 kwietnia 1995 roku o godz. 12.35 odbyło się uroczyste uruchomienie 11 kilometrowego odcinka I linii metra w Warszawie od stacji Kabaty do stacji Politechnika. Otwarcie miało miejsce na stacji Wilanowska, skąd jednocześnie wyruszyły dwa pociągi – jeden w kierunku stacji Kabaty, drugi w kierunku stacji Politechnika.

Fot. Metro Warszawskie

Tamtym wydarzeniem żyła cała stolica i nie ma w tym stwierdzeniu cienia przesady. Warszawiacy od wielu lat czekali na wybudowanie metra, choćby jednej, niepełnej linii. Decyzję ogłoszono jeszcze w 1983 roku, ale budowa 11 stacji trwała 12 lat. Nic dziwnego, że na uroczystym otwarciu stawiły się tłumy mieszkańców Warszawy, z aparatami i kamerami VHS w rękach, a także wielu dostojników, którzy szczelnie wypełnili stację Wilanowska.

Wstęgę przecinali premier Józef Oleksy, prezydent stolicy Marcin Święcicki oraz oczywiście prof. Jan Podoski, który po wojnie pracował nad koncepcją rozwoju warszawskiego metra. W pierwszym, historycznym przejeździe brali też m.in. prymas Józef Glemp, ministrowie oraz ambasadorowie Rosji, USA, Węgier czy Wielkiej Brytanii.

Na początku oddano do użytku fragment między stacjami Kabaty i Politechnika. Trasa miała długość 11,5 km, liczyła 11 stacji, a ruch odbywał się 14 pociągami trzywagonowymi. Bramek przy wejściu do strefy biletowej nie było, na ścianach wisiały kasowniki, które dziurkowały bilety. Trzy lata później uruchomiona została stacja Centrum, a 11 maja 2001 roku dwie kolejne: Świętokrzyska i Ratusz Arsenał. Budowa linii metra M1 zakończyła się w 2008 roku.

Dziś cała trasa ma 23 km i 21 stacji. A 8 marca 2015 roku pociągi pojechały drugą linią metra – 6,1 km centralnym odcinkiem linii M2, między stacjami Rondo Daszyńskiego i Dworzec Wileński.

Pociągi na obydwu liniach w 2018 roku przewiozły niemal 234,6 mln pasażerów. Podziemna kolej na obu liniach wykorzystuje 75 sześciowagonowych składów.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.