26 grudnia wypada w sobotę. Czy pracownik może go „odebrać” innego dnia?

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wypada w sobotę. W wielu firmach oznacza to, że pracownik może „odebrać” wolne innego dnia. Należy jednak pamiętać, że trzeba wziąć go na przestrzeni obecnego okresu rozliczeniowego. 

Fot. Pixabay

Każdy pracownik ma prawo do wolnego dnia od pracy kiedy święto wypada w ciągu tygodnia roboczym. Jeśli dane święto wypada w sobotę, wtedy firmy muszą zapewnić swoim pracownikom inny dzień wolny. Inaczej jest w przypadku niedzieli, wtedy wolnego nie można „odebrać”.

Podobnie będzie w tym roku ze świętami Bożego Narodzenia. W wigilię większość osób pracuje, jednak kończy swoje obowiązki dużo wcześniej niż w pozostałych dniach. 25 grudnia wypada w piątek, zatem będzie to dzień wolny od pracy. Drugi dzień świąt to sobota. Oznacza to, że w jeśli praca odbywa się standardowo od poniedziałku do piątku, to święto przypadające w sobotę wpływa na czas przepracowany przez pracowników w okresie rozliczeniowym, obniżając go o 8 godzin. W takim przypadku konieczne jest wyznaczenie innego dnia wolnego. Jeśli pracownik standardowo pracuje w soboty, również dla niego jest to dzień wolny od pełnienia obowiązków firmowych.

W tym roku oprócz 25 i 26 grudnia nie przypada więcej dni ustawowo wolnych od pracy. Kolejny taki dzień to 1 stycznia, czyli Nowy rok i 6 stycznia, kiedy świętujemy Trzech Króli.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c