29. rocznica katastrofy kolejowej w Ursusie. Zginęło 16 osób, a 43 zostały ranne [WIDEO]

Katastrofa kolejowa w Ursusie wydarzyła się 20 sierpnia 1990 o godzinie 6:20 na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Zachodnia. W jej wyniku poniosło śmierć 16 osób, a 43 zostało rannych. Przyczyną katastrofy było najechanie pociągu pospiesznego „Silesia” relacji Praga – Warszawa Wschodnia na koniec pociągu osobowego relacji Szklarska Poręba – Warszawa Wschodnia.

Fot. Pixabay

W chwili wypadku panowała gęsta mgła. Większość ofiar wypadku znajdowała się w ostatnim wagonie pociągu osobowego, który został całkowicie zmiażdżony. Pociąg „Silesia” prowadziła lokomotywa typu 201E (seria PKP ET22) o bardzo mocnej konstrukcji.

Nigdy nie stwierdzono w sposób jednoznaczny, co doprowadziło do katastrofy. Prawdopodobną przyczyną było wadliwe działanie automatycznej sygnalizacji w warunkach wilgoci, co wraz z brakiem widoczności uniemożliwiło podjęcie hamowania.

Katastrofa ta – pierwsza po przemianach 1989 roku – była przedmiotem licznych działań (związkowców, Państwowej Inspekcji Pracy i innych instytucji), zmierzających do poszukiwania przyczyn wypadku. Maszynista „Silesii” został uniewinniony przez Sąd Wojewódzki w Warszawie zgodnie z zasadą in dubio pro reo (w wypadku wątpliwym należy orzec na korzyść oskarżonego).


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.