3-latek z Warszawy z groźną chorobą. Zabija nawet w 24 godziny!

Sepsę meningokokową rozpoznano u 3-letniego chłopca z Warszawy. Dzięki szybkiej pomocy medycznej dziecko zostało przyjęte do szpitala po kilkunastu godzinach od pojawienia się objawów – jego stan jest dobry. To piąty w tym roku przypadek zakażenia meningokokami w stolicy – informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Fot. Shutterstock

W nocy syn zaczął gorączkować, mówił też coś od rzeczy. Rano na jego skórze pojawiła się wysypka, pojedyncze kropki, które po południu były większe i wyraźne. Wieczorem byliśmy już w szpitalu – opowiada ojciec chłopca, pan Marek.

Sepsę, od razu po przyjęciu pacjenta, rozpoznał lekarz dyżurny Oddziału Pediatrii Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym, Michał Staniszewski. – Po zabezpieczeniu materiałów na posiewy i badania genetyczne włączono antybiotykoterapię. Pacjent dobrze zareagował na leczenie – relacjonuje lek. Piotr Hartmann, kierownik Oddziału i prezes Fundacji Rozwoju Pediatrii. Po tygodniu hospitalizacji, 17 listopada, chłopiec w stanie dobrym został wypisany do domu. W grudniu badania potwierdziły, że sepsę wywołały meningokoki typu B.

Sepsa meningokokowa jest bardzo groźna. Z początku jej objawy są mało charakterystyczne, przypominają przeziębienie, dlatego trudno ją rozpoznać, a rozwija się błyskawicznie i zaledwie w ciągu 24 godzin może doprowadzić do śmierci – wyjaśnia lek. Piotr Hartmann. – W tym kontekście można powiedzieć, że chłopiec miał dużo szczęścia. Kluczowe z pewnością było to, że bardzo szybko otrzymał właściwą pomoc.

Kluczowa w rozpoznaniu była obecna u chłopca wysypka wybroczynowa (czerwone plamki na skórze, nieznikające pod wpływem nacisku), jeden z charakterystycznych objawów zakażenia meningokokami. Bakterie te rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, np. poprzez kaszel lub kichanie. Dlatego, zgodnie z procedurami, 25 osób mających kontakt z 3-latkiem (jego rodzina, personel przychodni i szpitala, a także dzieci i opiekun z punktu przedszkolnego, do którego uczęszczał chłopiec) zostało objętych chemioprofilaktyką w postaci antybiotyku.

Lek. Piotr Hartmann przyznaje, że optymalnym sposobem profilaktyki inwazyjnej choroby meningokokowej są szczepienia. Szczepienia przeciw meningokokom można rozpocząć już od 2. miesiąca życia. Jako że za największą liczbą zakażeń w Polsce stoją meningokoki typu B (66 proc. zachorowań w społeczeństwie, 77 proc. u dzieci do 1. roku życia), to w pierwszej kolejności należy pomyśleć o ochronie przed tym typem bakterii. Szczepienia przeciw meningokokom są zalecane, co oznacza, że rodzice muszą za nie zapłacić.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.