30 lat od śmierci Mieczysława Fogga – najpiękniejszego głosu przed i powojennej Warszawy

3 września 2020 roku minęło dokładnie 30 lat od śmierci Mieczysława Fogga, wielkiego artysty, nestora polskiej piosenki, mieszkańca naszej dzielnicy. Z tej okazji na ścianie bloku przy ul. Majdańskiej 5, gdzie artysta spędził ostatnie lata życia, odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci.

Fot. Warszawa w Pigułce

 

Ze względu na obostrzenia związane z epidemią, uroczystość miała skromny, lokalny charakter. Mimo to zgromadziła wielu mieszkańców i liczne media. Wśród gości pojawili się przewodniczący Komisji Kultury w Radzie Dzielnicy Michał Wieremiejczyk, zastępca burmistrza dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy Karol Kowalczyk, prezes Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej Grenadierów Stanisław Gałązka, przedstawicielka Rady Seniorów Dzielnicy Praga-Południe Barbara Orzechowska, inicjator powstania tablicy Jerzy Kaleta oraz prawnuk pieśniarza Michał Fogg. Wielkie szlagiery wylansowane niegdyś przez Mieczysława Fogga wykonywała Kapela z Targówka.
Prowadzący uroczystość przypomniał najważniejsze fakty z życia artysty. Urodzony w 1901 roku Mieczysław Fogiel (bo tak brzmi prawdziwe nazwisko artysty) był weteranem wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, żołnierzem AK ps. „Ptaszek” w powstaniu warszawskim, pierwszym artystą, który wystąpił w próbnych nagraniach telewizji polskiej w 1938 i 1939 roku. Przed wojną był członkiem Chóru Dana, ale dość szybko postawił na karierę solową. Swoim barytonem lirycznym, głosem nie do podrobienia, wyśpiewał takie przeboje, jak: „Tango milonga”, „To ostatnia niedziela”, „Jesienne róże”, „Pierwszy siwy włos”, „Mały biały domek”, „Już nigdy”, „Bo to się zwykle tak zaczyna”. Jeszcze za życia stał się symbolem kultury polskiej XX wieku. Za pomoc podczas okupacji żydowskim rodzinom, przyjaciołom i znajomym uhonorowany został tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W trwającej ponad 60 lat karierze wystąpił na blisko 16 tysiącach koncertów. Po śmierci Maurice’a Chevaliera w 1972 roku, był najstarszym występującym piosenkarzem świata.
W swoim przemówieniu Karol Kowalczyk, zastępca burmistrza dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, przypomniał o obowiązku władz samorządowych kultywowania pamięci o wybitnych mieszkańcach. Stanisław Gałązka – Prezes Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej Grenadierów podziękował wszystkim, dzięki którym tablica Fogga zawisła na bloku przy Majdańskiej. Jerzy Kaleta wspominał o sowich spotkaniach z pieśniarzem, a Michał Fogg, wspominając pradziadka, zaprosił wszystkich na koncert jego przebojów, który odbędzie się w sobotę, 5 września, w ogrodach CPK przy Podskarbińskiej.
Na zakończenie uroczystości, przy przebojach pana Mieczysława, Michał Wieremiejczyk, Karol Kowalczyk, Stanisław Gałązka, Michał Fogg i Jerzy Kaleta odsłonili tablicę.
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]