350 warszawiaków rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza

Wojskowy Instytut Medyczny oraz Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zbadał sprawy przedwczesnych zgonów powiązanych z zanieczyszczeniem środowiska. Wynika z nich, że w Warszawie z powodu chorób krążenia, układu oddechowego i innych spowodowanych smogiem co roku umiera 350 osób – poinformowała „Gazeta Stołeczna”.

big_smog-greenpeace.jpg

Fot. Greenpeace

Pod względem zanieczyszczenia powietrza pierwsze, niechlubne miejsce zajmuje niezmiennie Kraków, drugie Łódź i Katowice, a trzecie Warszawa z Bydgoszczą. Rocznie w całej Polsce umiera 45 tys. osób.

„Jeśli pyłów jest za dużo, organizm nie ma kiedy się oczyścić. To wywołuje ciągły stan zapalny, a to prosta droga np. do astmy oskrzelowej” – mówi „Gazecie Stołecznej” dr Piotr Dąbrowiecki, szef Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP – „Nadmierne stężenie pyłu zawieszonego wywołuje i nasila także choroby płuc i układu krążenia, takie jak zawały serca, zaburzenia rytmu serca oraz udary mózgu”.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.