602 kontrole SANEPIDU na Mazowszu! Niektórzy dostali grzywny!

Kontrole prowadzone przez Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych w województwie mazowieckim potwierdzają stosowanie się do antyepidemicznych obostrzeń. 

Fot. Warszawa w Pigułce

Od kilkunastu dni poziom zachorowań w Polsce stopniowo obniża się. Ministerstwo Zdrowia podczas czwartkowej konferencji prasowej oceniło ten stan jako wynik dyscypliny społecznej, której poddali się Polacy w okresie feryjnym. Mimo trudności większość społeczeństwa zachowywała się odpowiedzialnie i to przyczyniło się do stabilizacji i pewnego wyhamowania liczby nowych zakażeń. W całym kraju odnotowano blisko 10 tys. mniej hospitalizacji z powodu COVID19 niż w miesiącach jesiennych poprzedniego roku. Sytuacja pozwala rozważać stopniowe i delikatne luzowanie obowiązujących obecnie obostrzeń. Nie czekając na decyzje w tej sprawie, w wielu miejscach Polski zdeterminowani przedsiębiorcy ponownie otwierają swoje biznesy, łamiąc antyepidemiczne zakazy.

Eksperci apelują, by działalności jeszcze nie wznawiać. Wdrożone działania przeciwepidemiczne uwzględniają analizę sytuacji nie tylko w kraju, ale i w wielu krajach europejskich. Zdecydowane stanowisko w sprawie prezentują służby państwowe. Osoby, które łamią przepisy, muszą być przygotowane na konsekwencje. Kontrole pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy współudziale funkcjonariuszy policji mogą skończyć się nie tylko pouczeniem i przestrogą, ale także karą w wysokości nawet 30 tys. zł.

Wyniki kontroli przeprowadzonych przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne województwa mazowieckiego od początku tego roku (po wprowadzeniu już dodatkowych obostrzeń) wskazują jednak na przestrzeganie obostrzeń przez mazowieckich przedsiębiorców.

W okresie od 01-24.01.2021 r.  w samej branży gastronomicznej przeprowadzono łącznie 602 kontrole mające na celu weryfikację przestrzegania określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z Covid-19. Kontrole zostały przeprowadzone samodzielnie przez przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej bądź z udziałem funkcjonariuszy Policji. Jedynie w przypadku 7 przedsiębiorców zaobserwowano łamanie obostrzeń i wszczęto postępowania administracyjne w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej. Niezależnie od tego w 6 obiektach nałożono 7 grzywien w drodze mandatów karnych za uchybienia sanitarno-higieniczne.

Pani Jadwiga Mędelewska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie, ocenia, że kontrole prowadzone przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w m.st. Warszawie potwierdzają, iż zdecydowana większość warszawskich przedsiębiorców stosuje się do wprowadzonych ograniczeń. – Pojedyncze przypadki, w których wszczęto postępowania mające na celu nałożenie administracyjnych kar pieniężnych, dotyczą przedsiębiorców z branży gastronomicznej oraz parków rozrywki. Nie udokumentowano bezpośredniego łamania rygorów przeciwepidemicznych, a raczej próby obejścia prawa poprzez pozorne przyjęcie takiej formuły działalności, która nie została objęta zakazami. Niemniej, w sprawach tych prowadzone są postępowania wyjaśniające, które mogą zakończyć się wydaniem decyzji obciążających przedsiębiorców karami pieniężnymi. Z prowadzonych przez PPIS ewidencji wynika, że na 90 kontroli prowadzonych w obiektach użyteczności publicznej (handel i usługi) tylko w jednym przypadku były podstawy do wszczęcia postępowania karnoadministracyjnego, natomiast na 22 kontroli w obiektach gastronomicznych naruszenia odnotowano w 2 lokalach – dodaje Jadwiga Mędelewska.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]