800+ tylko dla pracujących i z progiem dochodowym? Są nieoficjalne informacje

Program Rodzina 800 Plus, który od lat stanowi filar polityki społecznej rządu, może wkrótce przejść gruntowną transformację. Według najnowszych doniesień serwisu Infor, rosnące wyzwania budżetowe zmuszają władze do rozważenia istotnych modyfikacji w zasadach przyznawania tego popularnego świadczenia.

Fot. Warszawa w Pigułce

Mimo, że minister rodziny, pracy i polityki społecznej wielokrotnie zapewniał o stabilności programów socjalnych, coraz głośniejsze stają się głosy o konieczności ich reformy. Głównym powodem tych rozważań jest presja ze strony Unii Europejskiej, która planuje nałożyć na Polskę procedurę nadmiernego deficytu. Procedura ta zobowiązywałaby nasz kraj do drastycznego ograniczenia wydatków budżetowych, szacowanego na poziomie 65-70 miliardów złotych rocznie.

Nieoficjalne informacje portalu mówią, że jedną z rozważanych opcji jest wprowadzenie kryterium dochodowego przy przyznawaniu świadczenia 800 plus. Oznaczałoby to, że zasiłek byłby dostępny jedynie dla rodzin o niższych dochodach. Co więcej, rozważa się uzależnienie wypłaty świadczenia od aktywności zawodowej rodziców, czego od dawna domagają się politycy m.in. Trzej Drogi. Takie zmiany stanowiłyby radykalne odejście od dotychczasowej filozofii programu, który od 2016 roku był dostępny dla wszystkich rodzin, niezależnie od ich sytuacji materialnej.

Potencjalna reforma budzi wiele kontrowersji i obaw. Krytycy wskazują, że może ona prowadzić do zwiększenia nierówności społecznych i pogorszenia sytuacji wielu rodzin, które przyzwyczaiły się do comiesięcznego wsparcia. Z drugiej strony, zwolennicy zmian argumentują, że obecny system jest zbyt kosztowny dla budżetu państwa i nie zawsze trafia do tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy.

Warto przypomnieć historię programu, który początkowo wprowadzony jako Rodzina 500 plus w 2016 roku, przeszedł już jedną znaczącą zmianę w styczniu 2024 roku, gdy świadczenie wzrosło do 800 złotych na dziecko. Celem tej podwyżki było zrekompensowanie spadku realnej wartości świadczenia w wyniku rosnącej inflacji.

Eksperci ekonomiczni zwracają uwagę, że reforma programu 800 plus może być nieunikniona w kontekście szerszych wyzwań stojących przed polską gospodarką. Konieczność dostosowania wydatków do wymogów unijnych, przy jednoczesnym utrzymaniu stabilności finansów publicznych, stawia rząd przed trudnymi decyzjami.

Zmiany w 800 plus od września już pewne

Póki co od września program czekają zmiany, które zostały już ogłoszone, potwierdzone i przyjęte. Wszystkie dzieci, których rodzice liczą na wypłatę w ramach programu 800 plus, będą musiały spełniać obowiązek szkolny lub obowiązek przygotowania przedszkolnego. Innymi słowy muszą chodzić do polskiej zerówki lub do szkoły. Z reguły tej mają być wyłączone dzieci młodsze, które nie muszą chodzić do zerówki lub uczniowie liceum, którzy w tym roku rozpoczynają naukę w ostatnich klasach liceum.

Najprawdopodobniej system sam będzie sprawdzał przy zawnioskowaniu czy dziecko chodzi do polskiej szkoły czy nie i na tej podstawie przyznawał lub odrzucał wniosek.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl