28 września całkowite zaćmienie superksiężyca. Następne za 18 lat [OGLĄDAJ LIVE]
28 września w Polsce obserwować będzie można całkowite zaćmienie superksiężyca. Ostatnie takie zaćmienie miało miejsce w 1982 roku, najbliższe odbędzie się dopiero w 2033 roku.
Zjawisko będzie można oglądać w nocy 28 września. Rozpocznie się ono o 2.11 nad ranem, a punkt kulminacyjny osiągnie o 2.48. Ten rodzaj zaćmienie obserwuje się dość rzadko, tego dnia na niebie pojawi się tzw. superksiężyc. Nasz satelita znajdzie się wtedy bardzo blisko ziemi. Będzie wtedy o 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy niż zazwyczaj.
„Do zaćmienia Księżyca dochodzi wtedy, gdy okrążając Ziemię znajdzie się on dokładnie po przeciwległej jej stronie niż Słońce. Nasza planeta odcina mu wtedy dostęp do światła, a Księżyc widzimy tylko wówczas, gdy odbija się od niego światło słoneczne. Tym razem, w chwili maksymalnego zaćmienia Księżyc nie zniknie, a stanie się krwawo czerwony. Dlaczego? Z perspektywy Księżyca dojdzie do całkowite zaćmienia Słońca – zasłoni je Ziemia. W tym momencie nasza atmosfera zostanie rozświetlona przez znajdujące się „za plecami” planety Słońce. Dojdzie do takiego samego efektu, jaki obserwujemy podczas wschodu lub zachodu Słońca – przedzierające przez grube warstwy powietrza promienie światła przyjmą czerwonawy kolor. Zaćmiony Księżyc będzie wyglądał tak, jakby oświetlił go blask setek zachodzących Słońc – przybierze krwawoczerwoną barwę.” – wyjaśnia Centrum Nauki Kopernik
W Warszawie zapowiada się bezchmurne niebo, choć prognozy. Jeżeli chcecie wzmocnić efekt, zawsze można wyjechać kawałek za miasto i zainwestować w dobrą lornetkę lub teleskop. Obserwacje całkowitego zaćmienia Księżyca odbędą się na dachu Centrum Nauki Kopernik w nocy z 27 na 28 września pomiędzy 02.00 a 6.00 rano. Niestety, wejście obowiązuje na podstawie darmowej wejściówki, a te już się rozeszły. A w razie czego zapraszamy do śledzenia transmisji z zaćmienia online (dostępna od 2 w nocy):
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.