Cmentarz oraz Cerkiew św. Jana Klimaka na Woli. Podczas II Wojny Światowej odbył się tu masowy mord
Cerkiew pod wezwaniem św. Jana Klimaka została wzniesiona na wolskim cmentarzu prawosławnym na początku XX wieku. Konsekracja odbyła się 1 października 1905 roku. Świątynia ufundowana była przez arcybiskupa Hieronima (Eliasza Egzemplarskiego), którego szczątki złożono w kaplicy w dolnej cerkwi. Do dnia dzisiejszego w każdą środę odprawia się w jego intencji św. Liturgię.
Jak większość budynków, także i ten został poważnie zniszczony podczas II Wojny Światowej. Cały kler wraz z ówczesnym proboszczem, archimandrytą Teofanem Protasiewiczem został wymordowany. Zginęli również chórzyści, kilkunastu wiernych, którzy schronili się w cerkwi oraz dzieci z parafialnego sierocińca i cały jego personel. Jedynie ks. Mikołaj Lenczewski i jego syn Mikołaj, który jest obecnym proboszczem parafii, ocaleli.
Kapitalny remont głównej kopuły i elewacji przeprowadzono dopiero w 1964 roku. W 1966 roku został dobudowany chór w górnej części świątyni. Budowla jest wzorowana na cerkwiach rostowskich z XVI i XVII wieku. Wokół kopuły znajdują się ornamenty w stylu staroruskim. Piękny jest również ikonostas rzeźbiony w dębie oraz liczne ikony świętych.
Nie mniejszą wartość historyczną ma również cmentarz przy świątyni. Jest on największą prawosławną nekropolią w Polsce i zarejestrowany jako zabytek kultury. Spoczywa na nim wiele zasłużonych Polsce osób takich, jak Aleksander Lwowicz Błok, Sokrates Starynkiewicz, a także Włodzimierz Arcybaszew i Dymitr Filosofow. Jest to też miejsce pojednania religii rzymskokatolickiej i prawosławnej – Długoletnią tradycją jest wspólna procesja obu wyznań w dniu 1 listopada. Podczas niej duchowni wznoszą modlitwy za zmarłych i święcą groby.
Redakcja portalu Warszawa w Pigułce dziękuje Cerkwi i całemu duchowieństwu za udostępnienie materiałów oraz pomoc przy wykonywaniu zdjęć. Serdeczne Bóg zapłać.
Fot. Warszawa w Pigułce
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.