Kredyt gotówkowy przez internet – od czego zacząć?
Dziś nie ma już potrzeby wychodzenia z domu, wędrowania od jednej placówki bankowej do drugiej, by znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę kredytu gotówkowego. Wystarczy zasiąść wygodnie przed komputerem czy smartfonem i skorzystać z zasobów sieci. Rodzi się jednak pytanie od czego zacząć, na co zwrócić uwagę, by faktycznie wybrać najlepszy kredyt gotówkowy i móc złożyć wniosek online.
Zadanie jest tym trudniejsze, że każdy bank zachwala swoje produkty, wabi reklamami mówiącymi o przeznaczeniu go na dowolny cel, o zerowej prowizji, niskim oprocentowaniu czy minimum formalności. Rzeczywistość okazuje się często bardziej skomplikowana – do tego, by otrzymać kredyt na super warunkach konieczne jest osiąganie określonych dochodów albo skorzystanie z innych produktów bankowych, np. konta osobistego czy karty kredytowej. Tyle tylko, że są one na ogół płatne i patrząc kompleksowo na całkowity koszt takiej łączonej oferty, może się okazać, że nie jest ona wcale najatrakcyjniejsza. Niekiedy jest też określona maksymalna kwota kredytu na preferencyjnych warunkach.
Porównanie kredytów gotówkowych – na co zwracać uwagę?
Poszukiwanie najlepszego kredytu przez internet w zasadzie nie różni się niczym od działań, które należy podjąć w realnym świecie. W obu przypadkach trzeba poznać oferty kilku banków, porównać parametry ich produktów (szczególnie całkowity koszt kredytu), dokładnie zapoznać się z wzorem umowy kredytowej i podjąć decyzję.
Po tych ogólnych zaleceniach przejdźmy do szczegółowego omówienia najważniejszych parametrów kredytu istotnych dla jego oceny.
Większość osób z pewnością w pierwszej kolejność zainteresuje poziom raty kredytu, ewentualnie wysokość oprocentowania (zawsze jest ono podawane w skali roku, nie za cały okres kredytowania). To dobry trop, ale nie powie nam wszystkiego. W przypadku rat trzeba bowiem znać ich liczbę, a oceniając oprocentowanie pamiętać o innych kosztach kredytu, które się z nim wiążą, np. opłata za rozpatrzenie wniosku, prowizja bankowa, niekiedy także obowiązkowe ubezpieczenie (np. na wypadek śmierci, od utraty pracy).
Po przejrzeniu różnych poradników internetowych, część osób może być przekonana, że właściwym parametrem do porównania ofert jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Tak, ten wskaźnik jest przydatny, ale tylko wtedy, gdy oceniamy propozycje na te same kwoty i dokładnie ten sam okres. Wynika to z faktu, że RRSO mówi o „cenie” pieniądza w określonym czasie.
Najbardziej miarodajne jest spojrzenie na całkowitą kwotę do spłaty. W ten sposób dowiemy się, ile dokładnie będziemy musieli wpłacić do banku, by ten uznał, że nasze zobowiązanie zostało spłacone. Możliwe jest, że dłuższy okres spłaty będzie mimo wszystko oznaczał niszą kwotę oddaną bankowi. Wszystko zależy bowiem od mniej lub bardzie „ukrytych” kosztów, ale i od rodzaju rat – malejące czy stałe. Korzystniejsze są te pierwsze, bo od razu spłacamy znaczącą część kapitału, od którego liczone są odsetki.
Wybrałem kredyt – co dalej?
Po wybraniu oferty trzeba złożyć wniosek kredytowy określając w nim wysokość kwoty jaką chcemy pożyczyć oraz okres kredytowania.
Jeśli korzystamy już z usług danego banku, znajdziemy go w bankowości internetowej. Jeśli nie, zostaniemy poproszeni o podanie najważniejszych danych, które umożliwią wstępną weryfikację naszego wniosku.
Potem trzeba się liczyć z telefonem od przedstawiciela banku, który potwierdzi naszą tożsamość, może poprosić o udokumentowanie osiąganych dochodów (na ogół wystarcza wyciąg z konta bankowego, ale niekiedy może być konieczne zaświadczenie od pracodawcy).
Po zgromadzeniu wszelkich potrzebnych informacji doradca kredytowy przeprowadzi proces badania zdolności i wiarygodności kredytowej po czym przekaże decyzję o udzieleniu (bądź nie) kredytu. Zakładając, że będzie ona pozytywna, można będzie przejść do podpisania umowy z bankiem. Może się to odbyć w placówce (trzeba będzie okazać dowód osobisty), z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego czy po prostu w bankowości internetowej. Po dopełnieniu formalności pieniądze zostaną przesłane na wskazane przez kredytobiorcę konto osobiste.
Ranking kredytów gotówkowych – przydatne zestawienie
Odwiedzenie kilku banków i przeprowadzenie w nich rozmów na temat kredytu gotówkowego, to nie najlepszy pomysł. Lepiej porównać oferty w internecie, a najlepiej zajrzeć do sekcji Kredyt Gotówkowy w serwisie NajlepszeKonto.pl i spojrzeć na znajdujący się tam ranking kredytów gotówkowych. Jego autorzy przeanalizowali propozycje wielu instytucji finansowych, zwracając uwagę na różne elementy – od tak podstawowych jak oprocentowanie w skali roku, wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO), przez maksymalną kwotę kredytu i okres kredytowania, aż po koszty monitoringu i windykacji czy opłaty związane z wcześniejszą spłatą zobowiązania.
Ocena ofert kredytowych przez pryzmat tak wielu parametrów ułatwi Ci wybór tej najlepszej dla Ciebie.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.