Adapter Bambino, maszyna Predom i obraz propagandowy. Perły PRL do kupienia na aukcji

Jeżeli meblościanka, adapter bambino i Sześcioletni plan odbudowy Warszawy nie mówią Ci nic lub mówią niewiele, śmiało możesz pominąć ten artykuł. Jeżeli natomiast znasz te przedmioty to… możesz je kupić!

Fot. DESA Living

Fot. DESA Living

Ci, którzy lubują się w sztuce i stylu PRL znajdą tu coś dla siebie. Oferta listopadowej aukcji Desa Living obejmuje bowiem nie tylko plakaty, obrazy czy rzeźbę, ale także prawdziwe przedmioty użytkowe z tego okresu:

„Desa Living to także aukcje tematyczne. Odsłoną pierwszej z nich jest „Czerwony Październik” Aukcja obiektów z okresu PRL. W niniejszym katalogu znajdą Państwo szeroki wybór malarstwa rosyjskiego z okresu realizmu socjalistycznego.” – piszą Karolina Łuźniak- Marchlewska i Magdalena Kuś, redaktorki katalogu –  „Są to dzieła o charakterze narodowym, z których emanują patetyczne treści podporządkowane radzieckiej polityce i propagandzie: od budowy dróg, elektryfikacji wsi poprzez zjazdy partii, Wojnę Ojczyźnianą po portrety Lenina i Stalina. Wielkość i rozmach dzieł służyć miały „pokojowi na całym świecie” ukazując życie, pracę, naukę młodzieży w walce o lepsze jutro. Większość obrazów pochodzi z prywatnej kolekcji, która powstawała we Francji w latach 80. XX w. Prezentowane prace w 2007 roku można było podziwiać na wystawie „Socrealizm – sztuka manipulacji” w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, obok dzieł ze zbiorów Muzeum w Kozłówce. Dziś mają Państwo szansę nabyć je na aukcji.

Druga część katalogu skierowane jest do wielbicieli kultowych przedmiotów z okresu PRL. Design, wzornictwo tamtych lat, wciąż fascynuje. Praktyczność, trwałość i bezpretensjonalna prostota powodują, że wciąż wracamy do tych oryginalnych projektów. Lata 50. i 60. to najlepszy czas w polskim designie – szkła Zbigniewa Horbowego czy Jana Drosta, ceramika wytwórni w Ćmielowie, Chodzieży, Mirostowicach, Włocławku i Pruszkowie wnosiły w ciasne mieszkania powiew zachodniej nowoczesności i kolory zabarwiające szarą codzienność.  Prężnie rozwijała się też szkoła polskiego plakatu – Aleksander Kobzdej, Wiktor Górka, Gabriel Rechowicz, Juliusz Krajewski to tylko kilka nazwisk z naszej oferty. Prezentowane obiekty są sentymentalną podróżą w czasy pustych półek i kartek na żywność, meblościanki i adaptera Bambino. Tamten czas został uwieczniony na proponowanych przez nas fotografiach, które ukazywałysię w znanym wszystkim tygodniu „Świat”. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i wywiadem z gościem wydania – Michałem Wójcikiem – historykiem, pisarzem.”

 

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl