Adapter Bambino, maszyna Predom i obraz propagandowy. Perły PRL do kupienia na aukcji
Jeżeli meblościanka, adapter bambino i Sześcioletni plan odbudowy Warszawy nie mówią Ci nic lub mówią niewiele, śmiało możesz pominąć ten artykuł. Jeżeli natomiast znasz te przedmioty to… możesz je kupić!
Ci, którzy lubują się w sztuce i stylu PRL znajdą tu coś dla siebie. Oferta listopadowej aukcji Desa Living obejmuje bowiem nie tylko plakaty, obrazy czy rzeźbę, ale także prawdziwe przedmioty użytkowe z tego okresu:
„Desa Living to także aukcje tematyczne. Odsłoną pierwszej z nich jest „Czerwony Październik” Aukcja obiektów z okresu PRL. W niniejszym katalogu znajdą Państwo szeroki wybór malarstwa rosyjskiego z okresu realizmu socjalistycznego.” – piszą Karolina Łuźniak- Marchlewska i Magdalena Kuś, redaktorki katalogu – „Są to dzieła o charakterze narodowym, z których emanują patetyczne treści podporządkowane radzieckiej polityce i propagandzie: od budowy dróg, elektryfikacji wsi poprzez zjazdy partii, Wojnę Ojczyźnianą po portrety Lenina i Stalina. Wielkość i rozmach dzieł służyć miały „pokojowi na całym świecie” ukazując życie, pracę, naukę młodzieży w walce o lepsze jutro. Większość obrazów pochodzi z prywatnej kolekcji, która powstawała we Francji w latach 80. XX w. Prezentowane prace w 2007 roku można było podziwiać na wystawie „Socrealizm – sztuka manipulacji” w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, obok dzieł ze zbiorów Muzeum w Kozłówce. Dziś mają Państwo szansę nabyć je na aukcji.
Druga część katalogu skierowane jest do wielbicieli kultowych przedmiotów z okresu PRL. Design, wzornictwo tamtych lat, wciąż fascynuje. Praktyczność, trwałość i bezpretensjonalna prostota powodują, że wciąż wracamy do tych oryginalnych projektów. Lata 50. i 60. to najlepszy czas w polskim designie – szkła Zbigniewa Horbowego czy Jana Drosta, ceramika wytwórni w Ćmielowie, Chodzieży, Mirostowicach, Włocławku i Pruszkowie wnosiły w ciasne mieszkania powiew zachodniej nowoczesności i kolory zabarwiające szarą codzienność. Prężnie rozwijała się też szkoła polskiego plakatu – Aleksander Kobzdej, Wiktor Górka, Gabriel Rechowicz, Juliusz Krajewski to tylko kilka nazwisk z naszej oferty. Prezentowane obiekty są sentymentalną podróżą w czasy pustych półek i kartek na żywność, meblościanki i adaptera Bambino. Tamten czas został uwieczniony na proponowanych przez nas fotografiach, które ukazywałysię w znanym wszystkim tygodniu „Świat”. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i wywiadem z gościem wydania – Michałem Wójcikiem – historykiem, pisarzem.”
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.