Niewidzialna Wystawa ma już 4 lata!
10 grudnia 2015 roku Niewidzialna Wystawa (www.niewidzialna.pl) obchodzi jubileusz. Już 4 lata, w całkowitej ciemności Przewodnicy tego niezwykłego miejsca, osoby niewidome, bawią, uczą i pokazują swoją perspektywę doświadczania świata. Wspólnego świata. Warszawa w Pigułce, która objęła patronat nad Niewidzialną Wystawą, składa jubileuszowe życzenia!
Jak mówi Dyrektor Generalny i organizator Niewidzialnej Wystawy, Małgorzata Szumowska: „4 minione lata to niezwykły czas. Początki były jedną wielką niewiadomą – jak przekonać ludzi, aby przyszli i kupili bilet na wystawę, której nie zobaczą? Czy nasze społeczeństwo jest na tyle wrażliwe i otwarte, aby spróbować niezwykłej przygody i zaufać nam… w ciemno?”. Szybko okazało się, że rezultat przerósł najśmielsze oczekiwania – dotychczas Niewidzialną Wystawę odwiedziło ponad 240 000 osób – wśród nich grupy szkolne, studenci, rodziny, seniorzy, przedstawiciele mediów, którzy chętnie wspierają działania wystawy, także te poboczne. Ekipa Niewidzialnej Wystawy corocznie organizuje w przestrzeni miejskiej obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski (święto osób z dysfunkcją wzroku), aby pomóc zrozumieć niepełnosprawność, nauczyć życzliwej pomocy, wciągnąć do zabawy i interakcji.
„Priorytetem dla naszych działań jest edukacja, ale chcemy dać możliwość przeżycia czegoś niezwykłego w obszarze kultury i integracji. Taka pozytywna przygoda buduje lepsze społeczeństwo. Nie boimy się wyjść z tematem poza nasze przysłowiowe cztery ściany wystawy. Jeśli mamy ważny przekaz, wyjdziemy na zewnątrz i zrobimy wszystko, aby jak najwięcej zwykłych ludzi nas zobaczyło, usłyszało, poznało – to naprawdę działa mimo, iż nie jesteśmy projektem wysokobudżetowym udało nam się zbudować silną i rozpoznawalną markę. A to już sukces!” – dodaje Małgorzata Szumowska.
Niewidzialna Wystawa w 2012 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie dla firm wrażliwych społecznie „Lodołamacze 2011” w województwie mazowieckim, w 2013 roku odebrała główną nagrodę Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej PROJUVENES 2013 w kategorii „Niepełnosprawność bez Barier”, w 2014 roku odebrała nagrodę Muzeum Roku 2014 „Warszawiaki 2014”, zaś w 2015 roku odebrała nagrodę „Lodołamacze 2015” w województwie mazowieckim.
Podobno Niewidzialna Wystawa dopiero rozwija skrzydła – obserwując zapał i energię z jakim ten niezwykle pozytywny projekt stawia kolejne kroki, można spodziewać się, iż nie są to słowa rzucane na wiatr. Warto trzymać kciuki i życzyć im wszystkiego, co najlepsze, bo to niezwykła inicjatywa i ważne miejsce na kulturalno – edukacyjnej mapie. Nie tylko stolicy, ale całej Polski.
Niewidzialna Wystawa, Al. Jerozolimskie 123a, 02-017 Warszawa
www.niewidzialna.pl
https://www.facebook.com/niewidzialnawystawa
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.