Muzeum Powstania Warszawskiego podsumowuje rok i chwali się rekordową frekwencją

W mijającym roku Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedziło ponad 630 tys. osób. Muzeum to miejsce spotkań Powstańców z młodymi ludźmi. Misja ta w odczuciu zwiedzających jest bardzo istotna, dlatego wyrażają oni potrzebę, by Muzeum jeszcze aktywniej działało także poza swoimi murami.

Fot. Adrian Grycuk / Wikipedia

Fragment ekspozycji na antresoli poświęcony Krystynie Krahelskiej. Fot. Adrian Grycuk / Wikipedia

Jak zainteresować młode pokolenie historią II wojny światowej? W jaki sposób miejsce upamiętniające wydarzenia z przeszłości fascynuje i jednoczy Polaków? Dlaczego Powstanie Warszawskie stało się powstaniem wszystkich Polaków? W Muzeum Powstania Warszawskiego ciągle przybywa nowych zwiedzających, a ci, którzy już tu byli, chętnie wracają.

:: FREKWENCJA

W mijającym roku ponad 630 tys. osób odwiedziło Muzeum Powstania Warszawskiego i wzięło udział w wydarzeniach przez nas organizowanych. Jest to najwyższa frekwencja, jaką Muzeum cieszyło się w ciągu 11 lat istnienia. 4730 grup zwiedzało Muzeum z przewodnikiem. Miesiącem z najwyższą frekwencją był sierpień, kiedy do Muzeum przyszło ponad 100 tys. osób. Film „Powstanie Warszawskie” oraz transmisję telewizyjną z akcji śpiewania piosenek powstańczych 1 sierpnia obejrzało odpowiednio 1 800 000 i 1 700 000 osób.

:: NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA MIJAJĄCEGO ROKU

STYCZEŃ

  • Rozpoczęło się głosowanie na najlepszą stronę mobilną. Dzięki wsparciu internautów, w kwietniu otrzymaliśmy prestiżową nagrodę Mobile Trends Awards za stronę www.warsawrising.eu

LUTY

  • 100. urodziny obchodziła aktorka Danuta Szaflarska, która brała udział w Powstaniu Warszawskim. Post z życzeniami zdobył ponad 16 tys. polubień, został ponad 9 tys. razy udostępniony i blisko 600 razy skomentowany. W tamtym momencie był to najpopularniejszy post w historii MPW.
  • Rozpoczęła się zbiórka pamiątek do powstającej ekspozycji poświęconej powojennym losom Powstańców Warszawskich i Żołnierzy Wyklętych – wszystkich, którzy byli represjonowani w latach 1945–1956. Do Muzeum przekazano w darze m.in. pierścionek z końskiego włosia i fragmentów szczoteczki do zębów, wykonany w więzieniu przy ulicy 11 Listopada w Warszawie na początku 1947 roku przez Stefana Pastewkę – ofiarodawcę; ryngraf wykonany z chleba, z przedstawieniem św. Józefa, należący do Józefy Słowińskiej – ofiarodawczyni. Ryngraf został wykonany przez Zofię Żochowską w więzieniu w Fordonie. Był to prezent imieninowy dla ofiarodawczyni. Na odwrocie widnieje napis: „Fordon 19.III.48”. Ponadto zbiory muzealne wzbogaciły się o fotografie, relacje, wspomnienia czy teczki osobowe.

MARZEC

  • Muzeum zwiedził Henning Berg – trener Legii Warszawa. Wizyta była wynikiem współpracy, którą Muzeum podjęło z Legią w ramach Charytatywnej Wiosny Legii Warszawa. Dzięki akcji zebrano 53 tys. złotych, które zostały przekazane do Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na pomoc dla kombatantów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji finansowej.

 

  • Po raz czwarty odbył się finał Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”. W kategorii „WYJĄTKOWY CZYN” nagrodę otrzymał Zbigniew Danielak, który jako tłumacz wziął udział w Misji Pokojowej ONZ w Kambodży. Podczas katastrofy helikoptera transportowego uratował trzech rosyjskich i dwóch ukraińskich pilotów. Narażał własne życie i jako pierwszy i jeden z nielicznych ruszył na pomoc, tuż przed wybuchem maszyny. Brał również udział w akcji uwolnienia porwanego dla okupu polskiego sanitariusza z rąk wietnamskiej mafii. W kategorii „POSTAWA ŻYCIOWA STANOWIĄCA WZÓR DO NAŚLADOWANIA DLA MŁODYCH POKOLEŃ” jury doceniło Tadeusza Bartosia– wychowanka domu dziecka, który od 20 lat służy ludziom w potrzebie, wykluczonym. Na przestrzeni tych lat zebrał kilkadziesiąt ton żywności i darów rzeczowych. Rozwoził gorące posiłki bezdomnym. Inicjator licznych akcji pomocowych (m.in. dla powodzian, bezdomnych, dzieci, sierot po wypadku autokarowym na Węgrzech, Polaków na Ukrainie). Radny miasta Kraśnik.
  • Muzeum odwiedziło 150 amerykańskich żołnierzy przejeżdżających przez Polskę w Rajdzie Dragonów (Operation ‎Dragoon Ride).

KWIECIEŃ

  • Dzięki głosom jury i internautów Muzeum otrzymało nagrodę Webby 2015, czyli podwójnego „Oscara Internetu” dla strony www.warsawrising.eu
  • Szefowie polskich instytucji historycznych, a wśród nich Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, podpisali wspólny list do dyrektora FBI Jamesa Comeya. List stał się jednym z najważniejszych newsów tego dnia.

MAJ

  • Z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej została przygotowana jubileuszowa wystawa w Google Cultural Institute. W ciągu jednego weekendu naszą wystawę obejrzało ponad 140 tys. internautów z całego świata.
  • Noc Muzeów w Warszawie. Tej nocy Muzeum odwiedziło ponad 5,5 tys. osób. Noc Muzeów była okazją do zwiedzanie Ministerstwa Sprawiedliwości z przewodnikiem. Można było m.in. wejść do gabinetu ministra oraz dawnego aresztu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W Fotoplastikonie Warszawskim zaprezentowaliśmy specjalną wystawę „WARSZAWA PANÓW S. Stereoskopowy portret stolicy lat 50. na fotografiach Z. Szczypki, Z. Siemaszki i L. Sempolińskiego.”
  • Odbyła się premiera książki „Archi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945–2014”.

CZERWIEC

  • Muzeum kupiło i opublikowało w Internecie nową kolekcję archiwalnych zdjęć. Są to fotografie z pamiątkowego albumu Landesschützen-Kompanie 52/VI zawierającego 78 czarno-białych fotografii wykonanych w latach 1939-1940, na których widać m.in. centrum miasta, Bielany i Palmiry.
  • Muzeum odwiedził Jeb Bush – jeden z kandydatów Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
  • W kamienicy przy ulicy Polnej została odnaleziona tajemnicza konspiracyjna skrytka płk. Jana Rzepeckiego. Wiadomość zelektryzowała internautów.

LIPIEC

  • Ruszyła kampania „Sztafeta Pokoleń” promująca obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W sieci pojawił się fanpage „Sztafeta Pokoleń” oraz specjalny spot, a na terenie Warszawy zawisły plakaty z hasłami, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z Powstaniem Warszawskim. Zarówno hasła, jak i pozostałe materiały znalazły rozwinięcie w głównej odsłonie kampanii, w której każde z wydarzeń organizowanych przez Muzeum w ramach obchodów rocznicy, zostało połączone z jednym z haseł ze Sztafety Pokoleń. W ten sposób zachęcaliśmy młodych ludzi do tego, by budowali świat w oparciu o wartości najważniejsze dla pokolenia Powstańców Warszawskich. Finałem kampanii był spot, w którym wystąpili: prof. Leszek Żukowski – prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Marlena Happach – architektka, Aleksandra Kosiec – wolontariuszka Muzeum Powstania Warszawskiego, płk Piotr Gąstał – dowódca Jednostki Wojskowej GROM, żołnierze Jednostki Wojskowej GROM, a także Jakub Rzeźniczak i Marek Saganowski – piłkarze Legii Warszawa.
  • W ramach obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Parku Wolności MPW odbyło się spotkanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z Powstańcami Warszawskimi.
  • Z okazji obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowaliśmy szereg wydarzeń edukacyjno-kulturalnych, m.in. koncert zespołu Voo Voo wraz z gośćmi, wśród których znaleźli się: Barbara Derlak, Tomek Makowiecki, Organek, Justyna Święs, Barbara Wrońska. Muzycy zaprezentowali materiał z płyty „Placówka ’44” przygotowanej specjalnie na tę okazję. W Sali pod Liberatorem można było obejrzeć spektakl teatralny „Ciekawa pora roku” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Dla fanów fotografii przygotowana została fotograficzna gra miejska „Twoja klisza z Powstania”, a dla rowerzystów Masa Powstańcza 2015. Zwieńczeniem obchodów był Marsz Pamięci i otwarcie wystawy „Zachowajmy ich w pamięci” upamiętniającej mieszkańców Warszawy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Na wystawę składały się słupy z 60 tys. nazwisk poległych. Dzięki wsparciu warszawiaków mogliśmy uzupełnić naszą bazę o kolejne setki nazwisk. W Muzeum można było oglądać wystawy czasowe „Miara pokoju. Quantum of Peace” oraz „Jest w Polsce taka siła. JW GROM_Cichociemni 1990-2015”. W Parku Wolności odbyło się rodzinne spotkanie edukacyjne „Morowe Panny, czyli kobiety w Powstaniu Warszawskim”.
  • Najważniejszym momentem 1 sierpnia była godz. 17.00 – godzina „W” – kiedy w Warszawie i innych miastach Polski zawyły syreny, by upamiętnić Powstańców Warszawskich. Tego samego dnia odbyło się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych na placu Piłsudskiego, z udziałem blisko 30 tys. osób.
  • 1 sierpnia opublikowaliśmy post zachęcający do uczczenia pamięci o Powstaniu Warszawskim. Post zdobył rekordowy zasięg. Widziało go 2 166 543 użytkowników. Zebrał również 13 tys. polubień, 11 tys. udostępnień i 200 komentarzy.
  • Przy Muzeum został otwarty „Pokój na lato”, gdzie przez dwa miesiące można było posłuchać jazzowych koncertów, wziąć udział w potańcówkach do przedwojennych szlagierów, czy w warsztatach inspirowanych Warszawą.

 WRZESIEŃ

  • W Parku Wolności przy MPW odbył się finał wakacyjnej 5. edycji wakacyjnej międzymuzealnej gry „Raz, dwa, trzy – warszawiakiem jesteś ty”.
  • W Muzeum odbył się specjalny pokaz filmu „Pilecki” dla Powstańców Warszawskich, którego gościem był Prezydent RP Andrzej Duda.

PAŹDZIERNIK

  • Użytkownicy Snapchata mogli wziąć udział w wirtualnym spacerze po Muzeum. Wspólnie z TVN24.pl opowiadaliśmy w ten sposób o zakończeniu Powstania.
  • Po raz pierwszy obchodzony był Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.
  • Szczątki Liberatora odnalezione w Jeziorku Kamionkowskim trafiły do Muzeum. Podczas ćwiczeń, elitarna jednostka nurków z Marynarki Wojennej z Gdyni wyłowiła zbiornik oleju z Bombowca B-24 Liberator zestrzelonego w 1944 roku. 71 lat temu bombowiec niósł pomoc walczącej Warszawie. Akcja poszukiwawcza zorganizowana została przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni w ramach ćwiczeń nurków z Brzegowej Grupy Ratowniczej 3 Flotylli Okrętów, Grupy Nurków Minerów z 13 Dywizjonu Trałowców koordynowanych przez Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego.
  • Wizyta Jamesa Maya i jego wpis na Twitterze – niezapowiedziana wizyta brytyjskiego dziennikarza popularnego programu „Top Gear” i jego wpis na Twitterze polecający odwiedziny w Muzeum Powstania Warszawskiego wygenerowały najpopularniejszy tweet w historii MPW. Łącznie polubiły go 18 193 osoby.
  • Wizyta belgijskiej pary królewskiej i polskiej pary prezydenckiej – fotografia udostępniona przez Muzeum stała się najpopularniejszym tweetem tego dnia na polskim Twitterze.
  • Otwarcie wystawy o Powstaniu Warszawskim w Centrum Dokumentacji Nazizmu w Monachium. Patronat nad ekspozycją, która ukazuje historię 63 dni walk oraz dzieje stolicy Polski od 1918 roku, objęli prezydenci Polski i Niemiec – Andrzej Duda i Joachim Gauck. Monachijska prezentacja wystawy jest kontynuacją rozpoczętego rok wcześniej projektu, powstałego w związku z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W 2014 roku wystawa gościła w Berlinie, w Centrum Dokumentacyjnym Topografia Terroru – przez trzy miesiące obejrzało ją ponad 280 tys. osób.

LISTOPAD

  • Akcja „Zachowajmy ich w pamięci” zachęcająca do wsparcia zbiórki na renowację mogił powstańczych oraz do odwiedzenia wystawy.
  • Wizyta gen. Bena Hodgesa – dowódcy wojsk USA w Europie.
  • Muzeum Powstania Warszawskiego pomaga nowojorczykowi w poszukiwaniach informacji o zmarłym ojcu. Profil Humans of New York, jeden z najpopularniejszych na Facebooku (śledzi go ponad 16 mln osób), opublikował historię poszukiwań Powstańca Warszawskiego.
  • 10. edycja Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje”. Podczas 11 dni festiwalowych uczestnicy szukali odpowiedzi na pytanie, jak w minionych dekadach wyobrażano sobie przyszłość zarówno w literaturze, jak i w kulturze masowej. W ramach festiwalu odbyły się m.in. survival atomowy z Szymonem Majewskim w schronie z czasów zimnej wojny, jednodniowa wycieczka do „Ewy” i „Marii” – reaktorów Narodowego Centrum Badań Jądrowych czy spektakl w tunelu aerodynamicznym z udziałem Teatru Improwizowanego Klancyk.

GRUDZIEŃ

  • Muzeum zostało nagrodzone za promocję Polski za granicą. Polska Organizacja Turystyczna przyznała Muzeum Powstania Warszawskiego specjalną nagrodę – Złote Logo 15-lecia Polskiej Organizacji Turystycznej. Polska Organizacja Turystyczna wskazuje, że naszą instytucję odwiedziło blisko 5 mln osób i jest ona jednym z najnowocześniejszych miejsc tego typu na świecie, a także najchętniej odwiedzanym przez turystów muzeum w Warszawie. Wśród pozostałych laureatów znaleźli się m.in. Robert Lewandowski, Gosia Baczyńska i Aleksander Doba.
  • W Muzeum rozmieszczone zostały tabliczki z kodami QR, dzięki którym niesłyszący uzyskali możliwość pełniejszego korzystania z muzealnych zbiorów. Udostępnione zostały filmy nagrane w języku migowym, przedstawiające wybraną część ekspozycji muzealnej.
  • Muzeum wyremontowało kolejne mogiły powstańcze na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Środki na ten cel zostały zebrane podczas tegorocznej zbiórki pieniędzy.
Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl