Nowe świadczenie. Można otrzymać nawet 3000 złotych. Zobacz, kto ma do niego prawo
Wkrótce może zostać wprowadzone świadczenie wspierające dla osób potrzebujących. Projekt ustawy rządowej został poparty przez Senacką Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, jednak Senat przyjął kilkadziesiąt poprawek. Istnieje konieczność sprawdzenia wysokości tego świadczenia oraz grupy osób, które będą uprawnione do jego otrzymania.
Jak czytamy na rządowych stronach:
„Świadczenie wspierające będzie przysługiwało każdej osobie niepełnosprawnej, która uzyska ocenę ustalającą poziom potrzeby wsparcia na poziomie co najmniej 70 punktów.
Ustawa przewiduje, że poszczególne grupy osób niepełnosprawnych – w zależności od liczby punktów oceny poziomu potrzeby wsparcia – będą uzyskiwać prawo do świadczenia wspierającego w kolejnych latach. W pierwszej kolejności, od 2024 r., świadczenie będzie wypłacane dla osób niepełnosprawnych, które uzyskają najwięcej punktów.”
Jaka będzie kwota świadczenia wspierającego?
„Świadczenie wspierające będzie przysługiwało, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia, w wysokości od 40% wysokości renty socjalnej do maksymalnej wysokości 220% renty socjalnej.”
Aby określić poziom potrzeby wsparcia dla osoby niepełnosprawnej, zespoły specjalistów przeprowadzą ocenę zakresu wsparcia niezbędnego do zapewnienia, zwiększenia lub utrzymania niezależności tej osoby. Osoba niepełnosprawna może doświadczać braku lub utraty autonomii fizycznej, psychicznej, intelektualnej lub sensorycznej, dlatego konieczne jest wsparcie w postaci pomocy osób lub technologii wspomagających w różnych obszarach życia.
Ocena poziomu potrzeby wsparcia będzie przeprowadzana przez wyspecjalizowane zespoły, które posiadają odpowiednie przygotowanie do tego zadania. Ocena może odbywać się w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej lub, na jej życzenie, w miejscu wyznaczonym przez zespół oceniający. W trakcie oceny zostaną uwzględnione wszystkie aspekty funkcjonowania osoby niepełnosprawnej, włączając w to wpływ technologii wspierających na jej zdolność do funkcjonowania oraz sposób radzenia sobie z jej zachowaniami.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.