Dodatek „1300 plus” – kto i jak może na niego liczyć?
Inicjatywa dotycząca dodatkowego wsparcia dla osób w trudnej sytuacji uzyskała akceptację Sejmowej Komisji ds. Polityki Społecznej i Rodziny. Rządowy projekt określa kwoty do przyznania oraz kryteria kwalifikacji beneficjentów.
Z dostępnych informacji wynika, że proponowane świadczenie wynosić ma 1300 zł miesięcznie. Należy jednak zaznaczyć, że kwota ta może ulec zmianie podczas procesu legislacyjnego.
Osoby, które będą mogły starać się o wsparcie to przede wszystkim niepełnosprawni w potrzebie wsparcia społecznego. Kryteria kwalifikacji zostaną określone w dalszych postanowieniach.
Planowana kwota świadczenia jest powiązana z rentą socjalną, która w 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto miesięcznie. Wsparcie będzie przyznawane w oparciu o ustaloną skalę – od połowy wartości renty socjalnej do jej dwukrotnej wartości.
Końcowa decyzja o przyznaniu wsparcia będzie należeć do wojewódzkich komisji orzekających o niepełnosprawności, które ocenią złożone wnioski. Osoba niepełnosprawna, by zakwalifikować się, musi zdobyć co najmniej 70 punktów w skali potrzeby wsparcia lub co najmniej 1 punkt w przypadku dzieci do 3 roku życia.
Przewiduje się, że w następnych latach kwalifikacja do świadczenia będzie opierać się na liczbie uzyskanych punktów. Od 2024 roku priorytet będą miały osoby z najwyższym wynikiem punktowym.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.