Palenie papierosów na balkonie: można dostać wysoki mandat
Czy nasza prywatna przestrzeń na balkonie jest tak naprawdę całkiem prywatna? Okazuje się, że obecne przepisy prawne mogą mocno ograniczać to, co wolno nam robić we własnych czterech kątach – a ściślej mówiąc, na własnym balkonie.
Według ogólnie przyjętych norm, palenie na balkonie nie jest zabronione. Kwestie te reguluje jednak artykuł 144 Kodeksu Cywilnego, mówiący o zakazie immisji, który w praktyce oznacza, że działania właściciela nieruchomości nie powinny zakłócać korzystania z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. Z tego też powodu, jeżeli palenie na balkonie przeszkadza sąsiadom, np. przez przedostawanie się dymu do ich mieszkań czy na ich balkony, może to zostać uznane za naruszenie prawa.
Ile można zapłacić?
Przy paleniu warto też zwrócić uwagę na inne przepisy, takie jak art. 75. § 1 Kodeksu Wykroczeń, który reguluje kwestie porzucania odpadów i przedmiotów z balkonu. Wyrzucanie niedopałków papierosów czy opakowań może zatem skutkować mandatem w wysokości nawet do 500 złotych.
Mało tego, wspólnota może sama zakazać palenia na balkonie. Problem w tym, że sama wspólnota nie może tego nakazu egzekwować i nakładać kar finansowych.
Zasada Wzajemnego Szacunku
Warto przy tym wszystkim pamiętać o jednej fundamentalnej zasadzie – wzajemnego szacunku i dobrego sąsiedztwa. Choć palenie na balkonie samo w sobie nie jest nielegalne, warto brać pod uwagę komfort i dobro innych mieszkańców bloku. To właśnie przestrzeganie tej niepisanej zasady jest gwarantem dobrych relacji sąsiedzkich i uniknięcia potencjalnych konfliktów.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.