Ostatni raz przestawialiśmy zegarki? Premier podjął decyzję dotyczącą zmiany czasu
Zmiana czasu letniego na zimowy, oraz odwrotnie, przez lata była stałym elementem życia wielu ludzi na całym świecie. Niemniej jednak, w ciągu ostatnich lat debata na temat jej konieczności stała się coraz bardziej głośna.
Wprowadzenie zmiany czasu miało na celu oszczędzanie energii elektrycznej. Dzięki przestawianiu zegarków w lecie możemy korzystać dłużej z naturalnego światła, co redukuje konsumpcję oświetlenia i ogrzewania. Natomiast pod koniec października wracamy do czasu standardowego, zwanego czasem zimowym.
W 2019 roku Parlament Europejski zdecydował się na potencjalne zniesienie praktyki przestawiania zegarków w krajach UE. Planowano, że ostatnia zmiana nastąpi w 2021 roku, ale decyzja należała do indywidualnych państw członkowskich. Niestety, pandemia COVID-19 opóźniła te plany.
Polska a zmiana czasu
Pomimo dyskusji na szczeblu europejskim, Polska postanowiła podążać własną ścieżką. Premier Mateusz Morawiecki w marcu 2022 roku zadecydował o kontynuacji zmiany czasu przez najbliższe 5 lat. Oznacza to, że Polska będzie przestawiała zegarki co najmniej do 2026 roku. W 2023 roku zmiana na czas letni będzie 26 marca, a powrót do czasu zimowego przewidziany jest na 29 października.
Chociaż głównym celem zmiany czasu były oszczędności energetyczne, wielu ludzi uważa tę praktykę za przestarzałą. Niemniej jednak, Polska, przynajmniej na razie, zdecydowała się kontynuować to rozwiązanie.
Konsekwencje Braku Zmiany Czasu: Co By Się Stało, Gdybyśmy Zostali Przy Jednym Czasie?
Brak zmiany czasu mógłby mieć różne skutki. Oszczędności energetyczne mogłyby być mniejsze, dni mogłyby być dłuższe albo w lecie, albo w zimie, a nasze zdrowie mogłoby na tym skorzystać. Ponadto, stały czas mógłby wpłynąć na biznes i gospodarkę, mogłoby pojawić się poczucie utraty tradycji, a dzieci mogłyby chodzić do szkoły w ciemnościach.
Rezygnacja z przestawiania zegarków to skomplikowana kwestia, która wymaga gruntownej analizy. Każde państwo musi dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.