Koniec 800 plus? Jest pomysł na inne świadczenie
Nowe świadczenie zamiast 800 plus? Rodzice mogliby dostać zarówno mniej, jak i więcej niż 800 zł. Nowy pomysł podał znany ekonomista prof. Marcin Piątkowski.
Marcin Piątkowski, ekonomista pracujący w Waszyngtonie, profesor Akademii Leona Koźmińskiego i autor książki o polskim gospodarczym złotym wieku postuluje uzależnienie świadczenia 800 plus od wzrostu PKB Polski. Miałaby to być dywidenda od rozwoju gospodarczego kraju. Miało by być to tzw. Dywidenda Narodowa. O swoim pomyśle opowiedział w podcaście „Biznes. Między wierszami” w RadioZET.pl.
– Akcjonariusze firm dostają dywidendę, gdy organizacja jest zyskowna, tak samo Polacy powinni tę dywidendę dostawać, gdy rośnie krajowe PKB. Chciałbym, żeby ta dywidenda była obecnym 500plus – powiedział prof. Piątkowski.
W ten sposób rodzice dostawaliby dużo większą dywidendę w sytuacji, gdy PKB rośnie, jak i mniejszą, gdyby było mniejsze.
Sam pomysł na Dywidendę Narodową nie jest nowy, jednakże koncepcji, by wynagradzać obywateli za PKB jeszcze nie było. Ogólna koncepcja zakłada dystrybucję pewnej części dochodu narodowego bezpośrednio do wszystkich obywateli państwa. Pomysł ten opiera się na założeniu, że pewne zasoby, takie jak zasoby naturalne, są wspólnym dziedzictwem narodu i dlatego zyski z nich powinny być rozdzielane wśród wszystkich obywateli. Istnieje kilka różnych form dywidendy narodowej, w zależności od tego, jak jest implementowana:
- Dochód Podstawowy (Universal Basic Income, UBI): Jest to forma dywidendy narodowej, która zakłada regularne wypłacanie określonej kwoty pieniędzy każdemu obywatelowi, niezależnie od jego dochodów, dzietności czy statusu zatrudnienia. Taki pomysł w Polsce jest już rozważany i miałby być przeprowadzony w Warmii i na Mazurach. Jednak do tej pory nie znaleziono środków na przeprowadzenie programu pilotażowego.
- Zyski z Zasobów Naturalnych: W niektórych krajach, takich jak Norwegia czy Alaska, część dochodów z eksploatacji zasobów naturalnych (np. ropy naftowej) jest rozdzielana między obywateli.
- Inna koncepcja zakłada, że państwo powinno inwestować w różne aktywa, a zyski z tych inwestycji powinny być dystrybuowane do obywateli.
Dywidenta Narodowa jest czasami postrzegana jako sposób na zmniejszenie nierówności dochodowych, zapewnienie podstawowego bezpieczeństwa finansowego oraz jako odpowiedź na wyzwania związane z automatyzacją i utratą miejsc pracy. Jednak jej wprowadzenie wiąże się również z wieloma wyzwaniami, takimi jak finansowanie, wpływ na rynek pracy czy potencjalne konsekwencje inflacyjne.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.