Wszystko już jasne! „To będzie jedna z pierwszych decyzji” nowego rządu
W najnowszym wywiadzie udzielonym Radiu ZET, Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu X kadencji, podkreślił, że jedną z pierwszych decyzji nowo powołanego rządu będzie przyznanie podwyżek dla nauczycieli oraz całego sektora publicznego. Ta deklaracja jest odpowiedzią na jedną z kluczowych obietnic wyborczych, która została włączona do umowy koalicyjnej nowego gabinetu.
Nauczyciele niepokoją się czy ich postulaty zostaną wysłuchane. Boja się, że w budżecie może nie być pieniędzy.
Prowadzący program w Radiu ZET Bogdan Rymanowski zapytał Czarzastego, czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 000 zł powinno być jedną z pierwszych decyzji nowego rządu. Jak się okazało, wśród słuchaczy większość opowiadała się przeciwko tak szybkim zmianom w PIT, wskazując na inne priorytety. Włodzimierz Czarzasty zgodził się z tą opinią, podkreślając, że zwiększenie zarobków nauczycieli oraz całego sektora publicznego jest bardziej pilne niż ulgi podatkowe.
Wicemarszałek nowego Sejmu przypomniał, że choć w umowie koalicyjnej nie zadeklarowano konkretnych kwot, liderzy opozycji wielokrotnie mówili o planowanym wzroście wynagrodzeń o 30 procent. Ta deklaracja jest odpowiedzią na długo oczekiwane zapotrzebowanie na podwyżki w sektorze publicznym, który od dłuższego czasu sygnalizował potrzebę większego wsparcia finansowego.
Nowy rząd staje przed wyzwaniem zrealizowania tej obietnicy, co będzie miało znaczący wpływ na dalsze działania i politykę gabinetu. Oczekuje się, że szczegóły dotyczące tych podwyżek zostaną ogłoszone w najbliższym czasie, co będzie ważnym sygnałem dla pracowników sektora publicznego oraz dla całego społeczeństwa. Oprócz tego nowy rząd postawił sobie za cel wprowadzenie kilku innych obniżek i programów pomocowych. Już teraz jest potwierdzenie, że przyszły rząd zajmie się m.in.:
- Podwyższeniem kwoty wolnej od podatku i braku podatku przy dochodach do 6 tys. zł brutto,
- Zwiększeniem pensji nauczycieli i pracowników budżetu,
- Reformą szkolnictwa,
- Reformą podatkową, m.in. powrotem do starych zasad,
- Przywróceniem składek ZUS dla przedsiębiorców, likwidacja tzw. składki zdrowotnej, czyli po prostu dodatkowego podatku.
- Wprowadzeniem „babciowego”.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.