Nie żyje legendarny polski dziennikarz i opozycjonista z czasów PRL

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Benedykta Czumy, wybitnego działacza opozycji antykomunistycznej w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Informację o jego odejściu przekazała Polska Agencja Prasowa, powołując się na słowa żony zmarłego.

Fot. Warszawa w Pigułce

Współzałożyciel „Ruchu”

Benedykt Czuma, ukończywszy studia z zakresu mechaniki precyzyjnej na Politechnice Warszawskiej, stał się jednym z kluczowych postaci w opozycji przeciwko reżimowi komunistycznemu. W 1965 roku, razem z bratem Andrzejem, Stefanem Niesiołowskim, Emilem Morgiewiczem i innymi, założył tajną organizację „Ruch”, uznawaną za największą opozycyjną formację podziemną po 1953 roku.

Aktywna Walka i Represje

Czuma aktywnie uczestniczył we wszystkich pięciu zjazdach „Ruchu”. W 1970 roku, po nawiązaniu kontaktów z polską emigracją polityczną, głównie ze Stronnictwem Pracy, został aresztowany. 23 października 1971 roku skazano go na sześć lat więzienia za rzekomą próbę obalenia przemocą ustroju. Zwolniony został w 1974 roku na mocy amnestii.

Działalność w ROPCiO

W 1977 roku Czuma zaangażował się w działalność Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). W jego łódzkim mieszkaniu powstał punkt konsultacyjno-informacyjny ROPCiO. Zajmował się również organizacją odczytów, spotkań oraz drukiem i kolportażem wydawnictw niezależnych.

Rola w „Solidarności”

Od 1980 roku Benedykt Czuma był aktywnym członkiem doradców MKZ NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej, a od 1981 roku wchodził w skład zarządu regionu. W stanie wojennym internowany w Łęczycy i Łowiczu, po zwolnieniu kontynuował działalność podziemną, współpracując m.in. z Tajnym Tymczasowym Zarządem NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej.

Zaangażowanie Po 1989 Roku

Po 1989 roku Czuma był współzałożycielem partii ZChN i Przymierza Prawicy, a także Suwerenności-Pracy-Sprawiedliwości. Był również członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa, kontynuując swoje zaangażowanie w działalność społeczno-polityczną.

Spuścizna Benedykta Czumy

Odeszła postać, która odgrywała kluczową rolę w walce o wolność i suwerenność Polski. Jego dziedzictwo jako działacza opozycyjnego, więźnia politycznego i aktywisty społecznego pozostanie trwałym elementem polskiej historii. Benedykt Czuma pozostawił po sobie nie tylko wspomnienie o swojej odwadze i determinacji, ale także inspirację dla przyszłych pokoleń Polaków w dążeniu do prawdy i sprawiedliwości.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl