Nowy rząd zapowiada likwidację podatku! Miliardy dla Polaków! [25.11.2023]
W polskim systemie podatkowym szykują się duże zmiany. Nowy rząd zapowiedział zniesienie kontrowersyjnego „podatku Belki”, który od lat obciąża oszczędności Polaków. Co to dokładnie oznacza i jakie będą tego skutki?
Przypomnijmy – podatek Belki to 19 proc. danina pobierana od zysków kapitałowych, czyli m.in. odsetek bankowych, dywidend z akcji oraz wzrostu wartości inwestycji. Wprowadzony został w 2002 r. przez ministra finansów Marka Belkę i od lat budzi kontrowersje.
Zgodnie z zapowiedziami nowego rządu, podatek Belki ma zostać zlikwidowany. Jeśli do tego dojdzie, oszczędzający Polacy będą mogli zatrzymać dodatkowe 19% swoich zysków z lokat, akcji, funduszy inwestycyjnych itp. To znacząca zmiana.
Eksperci przewidują, że zniesienie tego podatku zachęci ludzi do większego oszczędzania i inwestowania. Spodziewany jest napływ nowych środków na rynek kapitałowy, co oznacza korzyści dla całej gospodarki.
Jednak likwidacja podatku Belki to również mniejsze wpływy do budżetu państwa. Dlatego trzeba będzie się przyjrzeć, jak nowe przepisy wpłyną na finanse publiczne. Być może konieczne będą korekty w innych obszarach systemu podatkowego. Przyszłość podatku Belki wciąż pozostaje więc otwarta. Na razie oszczędzający mogą jednak żywić nadzieję na pozostawienie w swoich kieszeniach większej części zysku z kapitału.
Najważniejsze potencjalne skutki
- Większa zachęta do oszczędzania i inwestowania dla obywateli – możliwość zatrzymania dodatkowych 19% zysku sprawi, że Polacy będą bardziej skłonni odkładać pieniądze i lokować je np. na giełdzie czy w funduszach inwestycyjnych.
- Napływ dodatkowego kapitału na rynek finansowy – eksperci przewidują, że zniesienie podatku Belki skłoni wielu drobnych inwestorów do wejścia na rynek kapitałowy, co przyniesie mu dodatkowy zastrzyk gotówki.
- Niższe wpływy podatkowe dla budżetu państwa – likwidacja 19% daniny od zysków kapitałowych oznacza rezygnację z części dochodów podatkowych, które trzeba będzie uzyskać z innych źródeł.
- Konieczność korekt w innych obszarach systemu podatkowego – by zrównoważyć ubytek w budżecie po zniesieniu podatku Belki, rząd może być zmuszony podwyższyć inne podatki lub wprowadzić nowe daniny.
- Korzyści dla całej gospodarki – napływ dodatkowego kapitału na rynek finansowy powinien stymulować wzrost gospodarczy i przynieść pośrednie profity dla szerszych obszarów gospodarki. Ale są też obawy przed negatywnymi skutkami dla finansów publicznych.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.