Te osoby nie mają szans na 800+. Nie dostaną świadczenia [24.12.2023]
Od stycznia świadczenie 500 plus zostanie podniesione do 800 zł i stanie się świadczeniem 800 plus. Nie wszyscy rodzice je dostaną. Ustawa jasno określa, kto może dostać środki, a kto ich nie dostanie mimo, że jest rodzicem.
Świadczenie 500 plus, będące wsparciem finansowym dla rodziców w Polsce, może być odebrane w określonych, szczególnych sytuacjach. Oto główne przypadki, kiedy świadczenie może zostać zawieszone lub odwołane:
- Niepełnoletni Rodzice: Gdy niepełnoletnie dziecko, które otrzymuje świadczenie 500 plus, samo zostaje rodzicem i ubiega się o świadczenie na swoje dziecko, traci prawo do otrzymywania świadczenia na siebie. To oznacza, że świadczenie 500 plus jest przekazywane bezpośrednio na dziecko, a nie na jego niepełnoletniego rodzica.
- Dzieci w Placówkach Opiekuńczych: W sytuacji, gdy dziecko zostaje umieszczone w domu dziecka, ośrodku wychowawczym lub domu opieki społecznej, rodzice tracą prawo do świadczenia 500 plus. Ustawa precyzuje, że świadczenie przysługuje na dziecko będące pod opieką rodziców, a nie instytucji.
- Pobieranie Zasiłku za Granicą: Rodzice, którzy pobierają zasiłek na dziecko w innym kraju niż Polska, nie mają prawa do świadczenia 500 plus. Zasada ta ma na celu uniknięcie sytuacji, w której na jedno dziecko pobierane są świadczenia w dwóch różnych krajach.
- Przeprowadzka za Granicę: Jeśli rodzice wraz z dzieckiem przeprowadzają się na stałe za granicę, tracą prawo do świadczenia 500 plus. Warunkiem otrzymywania świadczenia jest stały pobyt w Polsce. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jeden z rodziców pracuje za granicą, a drugi wraz z dzieckiem mieszka w Polsce.
Zamiana Świadczenia na Inną Formę Pomocy
W sytuacjach kryzysowych lub gdy dochodzi do marnotrawienia świadczenia, organ wypłacający może zamienić wypłatę pieniężną na innego rodzaju wsparcie. Takie wsparcie może przyjąć formę pomocy rzeczowej, jak żywność, ubrania, lekarstwa, lub opłacenie usług, np. kursów językowych, opłat za żłobek, przedszkole, basen, teatr, internat, obiady, czy czynsz. To rozwiązanie ma na celu bezpośrednie wsparcie rodziny w trudnej sytuacji, zamiast bezpośrednich wypłat gotówki.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.