Niezwykłe imię. Tylko jedna osoba w Polsce się tak nazywa
Ponad pół wieku temu w Polsce, jedna dziewczynka otrzymała unikatowe imię. Jest wyjątkowe i mimo że brzmi niezwykle i nosi znamiona polskiej tradycji, nie zdobyło popularności w ostatnich dekadach.
Interesujące jest, że choć ostatnio zauważa się odrodzenie zainteresowania tradycyjnymi, polskimi imionami, Nelosława pozostaje w cieniu, nie odnajdując swojego miejsca wśród popularniejszych imion. Zdrobnienia takie jak Nela czy Nel są bardziej znane, ale samo imię Nelosława pozostaje rzadkością.
Profesor Aleksandra Cieślikowa, językoznawczyni i członkini Rady Języka Polskiego, została poproszona o wyjaśnienie pochodzenia i znaczenia tego imienia. Z jej badań wynika, że Nelosława jest na tyle rzadkim imieniem, iż nie zostało ono uwzględnione nawet w polskich słownikach.
Imię Nelosława jest utworzone na wzór tradycyjnych dwuczłonowych imion słowiańskich, takich jak Dobrosława czy Miłosława. Wiele z tych imion było tworzonych z drugiego członu „-sław (-sława)”, który był używany do tworzenia tzw. imion życzących. Z czasem ten człon zaczął być odbierany jako przyrostek, co dało początek nowym imionom złożonym z innego imienia i tego przyrostka, np. Janisław od imienia Jan.
Imię Nelosława powstało według tego wzoru, od imienia Nela, gdzie „-o” pełni funkcję łącznika. Prawdopodobnie, twórca imienia chciał połączyć tradycję dwuczłonowych imion z nowoczesnością. Pierwszy człon imienia, Nela, mógł być skróceniem od Petronela lub Kornelia, ale także mógł pochodzić od imienia Nel, które było stosunkowo popularne w Polsce w XX wieku.
Nelosława, mimo swojej unikatowości i głębokiego znaczenia, pozostaje imieniem niemal zapomnianym i rzadko używanym. Jest to przykład tego, jak nawet najpiękniejsze imiona mogą pozostać poza głównym nurtem popularności, zachowując swój jedyny w swoim rodzaju charakter.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.