Kwalifikacja wojskowa: Wezwą 250 tys. osób w tym kobiety

Dla setek tysięcy Polaków nowy rok oznacza stawienie się przed komisją wojskową. W tym toku ma ona objąć około 250 tys. osób, w tym kobiety.

Fot. Warszawa w Pigułce / Shutterstock

Mimo licznych reform i zmian zasad służby wojskowej, coroczna kwalifikacja wojskowa wciąż pozostaje obowiązkiem tysięcy młodych Polaków. Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało właśnie projekt rozporządzenia, określający ramy czasowe tegorocznych badań.

Przede wszystkim na kwalifikację wojskową zostaną wezwani mężczyźni urodzeni w 2005 roku, kończący w tym roku 19 lat. Szacuje się, że w 2024 obejmie to około 230 tysięcy osób. Poza tym badaniom i rejestracji w ewidencji wojskowej muszą poddać się wszyscy, którzy z różnych powodów nie dopełnili tego obowiązku w latach ubiegłych. Na kwalifikację mogą zostać wezwane również kobiety. Oczywiście nie wszystkie. Przepisy mówią, że kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w danym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę albo będące studentkami lub absolwentkami szkół wyższych, mogą być poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, poczynając od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą dziewiętnaście lat życia. Za kwalifikacje, o których mowa w ustawie, uznaje się wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także zawodów: psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostyków laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.

Ogłoszenie o rozpoczęciu kwalifikacji wojskowej ma nastąpić w połowie stycznia 2024 r. Komisje lekarskie będą następnie pracować w okresie od 1 lutego do 30 kwietnia. Badaniom i rejestracji podlegać będą roczniki 2004-2005 oraz starsi, którzy dotąd nie stawili się na wezwanie.

Każda osoba zakwalifikowana otrzyma jedną z czterech kategorii zdolności do służby wojskowej. Od orzeczenia przysługuje możliwość odwołania. Niestawienie się grozi nałożeniem grzywny lub przymusowym doprowadzeniem przez Policję.

Kwalifikacja nie oznacza służby wojskowej. Obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona. Nadal jednak istnieje możliwość powołania do armii w przypadku np. konfliktu zbrojnego i właśnie do tego służy kwalifikacja wojskowa.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl