Zimno i mroźno. Zamykają się kolejne szkoły. Jakie warunki muszą być spełnione, by odwołać zajęcia?
Zima pokazała swoje mroźne oblicze, a termometry wskazują temperatury, przy których nawet najbardziej zacięci miłośnicy zimy wolą zostać w domu. Ale co z uczniami? Czy mróz może być powodem, by szkoły zawiesiły zajęcia? Ostatnie dni przynoszą odpowiedź na to pytanie, a zimowa aura staje się nie tylko tematem rozmów, ale i powodem do zmian w funkcjonowaniu szkół.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, w szkolnych klasach musi panować temperatura co najmniej 18°C. Jeśli wskazówka termometru spadnie poniżej tej wartości, dyrektorzy szkół mają pełne prawo zawiesić zajęcia. To rozwiązanie, które ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu uczniów.
Ale to nie tylko temperatura wewnątrz budynków edukacyjnych ma znaczenie. Zimowe mrozy, które potrafią spaść poniżej -15°C, również mogą wpłynąć na decyzje o zawieszeniu zajęć. W takich warunkach, jak podaje rozporządzenie, dyrektorzy mają możliwość przejścia na tryb zdalny lub odrobienie zajęć w innym terminie.
Pierwsze szkoły reagują na zimową aurę
Niektóre placówki już skorzystały z tej możliwości. Na początku stycznia, po trudnych warunkach drogowych spowodowanych opadami śniegu i mżawką, dwie szkoły w gminie Skarszewy poinformowały o zawieszeniu zajęć. Podobne decyzje podjęła Szkoła Podstawowa w Lisich Jamach. Ciekawym rozwiązaniem, które zastosowała Szkoła Podstawowa w Gowidlinie, było skrócenie lekcji do 20 minut. To kompromis między kontynuacją edukacji a dbałością o bezpieczeństwo uczniów. Wszyscy uczniowie zostali odwiezieni do domów szkolnymi autobusami o 12:25, co pozwoliło uniknąć problemów związanych z trudnymi warunkami drogowymi.
Zima zawsze przynosi wyzwania, a tegoroczne mrozy pokazują, że nawet szkoły muszą dostosować się do kaprysów pogody. Chociaż nikt nie przewiduje masowego powrotu do zdalnego nauczania, to jednak w obliczu ekstremalnych temperatur, bezpieczeństwo uczniów staje się priorytetem. W takich chwilach, ciepło szkolnego pieca i bezpieczeństwo uczniów są ważniejsze niż zwykła rutyna szkolna.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.