Zakaz płatności gotówką i weryfikacja kupującego. UE chce wprowadzić nowe przepisy
Ważą się losy nowych przepisów unijnych mających na celu wprowadzenie ogólnoeuropejskich regulacji dotyczących maksymalnego limitu płatności gotówkowych. Polscy eksperci są na „nie”.
Dodatkowo, przepisy przewidują, że transakcje sporadyczne o wartości od 3 000 do 10 000 euro będą wymagały identyfikacji i weryfikacji tożsamości osoby dokonującej płatności, co wprowadza dodatkowe obowiązki dla podmiotów uczestniczących w takich transakcjach.
Dla Polski i Polaków oznaczałoby to konieczność dostosowania się do nowych przepisów, które ograniczą możliwość dokonywania wysokich transakcji gotówkowych, wymuszając na konsumentach i przedsiębiorcach przejście na płatności bezgotówkowe dla kwot przekraczających 10 000 euro. Polacy jednak lubią płacić gotówką i cenią sobie tę możliwość.
Polacy w licznych badaniach potwierdzili, że chcą mieć w portfelach gotówkę i są przeciwko wprowadzaniu jakichkolwiek zakazów i limitów. Oczywiście poza nakazami i zakazami są zawsze alternatywne sposoby osiągania zamierzonych celów politycznych czy ekonomicznych – racjonalna argumentacja, ulgi i przywileje dla tych, którzy pożądane rozwiązania stosują dobrowolnie. Gotówka wciąż stanowi jedną z głównych metod płatności w UE. W 2022 r. gotówka była najczęściej używaną metodą płatności w punktach handlowo-usługowych w strefie euro i była wykorzystywana w 59% transakcji. Posiadanie gotówki jest dalej uznawane za bardzo ważne i ceni się ją za jej anonimowość i ochronę prywatności. – wskazują eksperci ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
Eksperci mówią „nie” zakazowi
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców popiera prace unijnych legislatorów nad przepisami mającymi przeciwdziałać praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Podkreśla konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań jest oczywista biorąc pod uwagę wciąż kwitnący proceder legalizacji dochodów oszustów, przestępców zorganizowanych i terrorystów za pośrednictwem unijnego systemu finansowego. Nie obyło się jednak bez zastrzeżeń w części dotyczącej ograniczenia obrotu gotówką.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wielokrotnie wypowiadał się przeciwko planowanym w przeszłości zmianom mającym odgórnie kształtować trendy w metodach płatności dokonywanych w obrocie gospodarczym. Od początku wychodzimy z założenia, że to sami właściciele i pracownicy firm powinni decydować jakie formy zapłaty będą akceptowalne w ich przedsiębiorstwie. Mając na uwadze, że rola gotówki w obrocie gospodarczym systematycznie spada i jest wypierana przez wygodniejsze i bezpieczniejsze formy płatności elektronicznej, wiemy też, że jest to wynikiem ewolucyjnych zmian zachodzących na rynku. Nie można jednak zapominać o walorach jakie niesie za sobą używanie gotówki – zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej, gdzie jest to kwestia ściśle powiązana z bezpieczeństwem państwa, a gotówka pełni rolę stabilizującą w sytuacjach kryzysowych. Potwierdza to zwłaszcza sytuacja bezpośrednio po wybuchu wojny w Ukrainie, kiedy zaobserwowano wzmożone wypłaty gotówki, głównie poprzez bankomaty – pisze ZPP.
Związek dodaje, że wybuch wojny w Ukrainie jednoznacznie uwidocznił, że gotówka stanowi dla obywateli stabilizator bezpieczeństwa i w sytuacjach kryzysowych jest bardziej niezawodna niż pieniądz cyfrowy, który jest podatny na ataki cybernetyczne.
Wybuch wojny w Ukrainie jednoznacznie uwidocznił, że gotówka stanowi dla obywateli stabilizator bezpieczeństwa i w sytuacjach kryzysowych jest bardziej niezawodna niż pieniądz cyfrowy, który jest podatny na ataki cybernetyczne – podkreśla ZPP w komunikacie.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.