Ważne zmiany w L4. Kontrola zwolnienia będzie wyglądała inaczej
W nowym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził istotne zmiany w przepisach dotyczących korzystania ze zwolnień lekarskich. Niektóre z nich budzą kontrowersje, ale są też zmiany ważne i korzystne dla pracowników.
Obecnie zwolnienie lekarskie przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę oraz tym, które choć pracują na umowę-zlecenie, opłacają składki na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku zwolnienia, pracownik otrzymuje 80% swojego wynagrodzenia, chyba że dotyczy to ciąży – wówczas wypłacane jest pełne wynagrodzenie. Pracodawca opłaca pierwszy miesiąc nieobecności pracownika, potem obowiązek ten przechodzi na ZUS.
Nowe zasady dotyczące kontroli zwolnień lekarskich
Do tej pory, osoba na zwolnieniu lekarskim była zobowiązana przebywać w miejscu swojego zameldowania podczas kontroli ZUS. Nowe przepisy wprowadzają jednak istotną zmianę – od 2023 roku, nieobecność w domu w czasie kontroli nie będzie już automatycznie równała się z utratą zasiłku chorobowego. Warunkiem jest jednak brak dowodów na nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia.
Podczas zwolnienia lekarskiego wszelkie zmiany miejsca pobytu muszą być zgłaszane ZUS oraz pracodawcy. Niezastosowanie się do tego obowiązku, zwłaszcza stałe przebywanie w miejscu innym niż zgłoszone, może skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego.
Nadal obowiązują restrykcje dotyczące aktywności, które mogą być wykonywane podczas zwolnienia lekarskiego. Przykładowo, nie wolno przeprowadzać remontów, pracować u innego pracodawcy, czy wyjeżdżać w celach turystycznych. Takie działania mogą skutkować utratą zasiłku chorobowego, jeżeli zostaną wykryte podczas kontroli.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.