Ogromne zmiany w logowaniu się do PKO BP. System rozpozna kto pisze na klawiaturze
PKO Bank Polski, w trosce o bezpieczeństwo swoich klientów, zapowiada wprowadzenie nowych zasad logowania do serwisu bankowości internetowej iPKO. Zmiany mają na celu wzmocnienie ochrony przed coraz bardziej wyrafinowanymi atakami cyberprzestępców, którzy nieustannie szukają sposobów na przejęcie kont bankowych.
Kluczowym elementem nowego systemu zabezpieczeń będzie zaawansowany mechanizm weryfikacji, który będzie analizował szereg parametrów związanych z urządzeniem, z którego loguje się klient, a także jego zachowania w trakcie korzystania z serwisu. Jak podaje portal Bankier.pl, jednym z branych pod uwagę czynników ma być tempo pisania na klawiaturze, które jest unikalne dla każdego użytkownika.
Choć taki poziom monitorowania aktywności online może budzić obawy o prywatność, PKO Bank Polski zapewnia, że wszystkie zebrane w ten sposób dane będą podlegały ścisłej ochronie, zgodnej z przepisami RODO. Co więcej, bank podkreśla, że analiza będzie dotyczyła wyłącznie aktywności użytkownika w ramach serwisu iPKO i nie będzie wykraczała poza ten zakres.
Warto zaznaczyć, że skorzystanie z nowego systemu zabezpieczeń nie będzie obowiązkowe. Klienci, którzy preferują dotychczasowy sposób logowania, nadal będą mogli z niego korzystać. W takim przypadku, po wpisaniu loginu i hasła, konieczne będzie przejście dodatkowej autoryzacji, np. poprzez wpisanie kodu SMS lub potwierdzenie w aplikacji mobilnej IKO.
Decyzja PKO Banku Polskiego o wprowadzeniu dodatkowej warstwy zabezpieczeń to odpowiedź na rosnące zagrożenia w cyberprzestrzeni. W dobie, gdy coraz więcej transakcji odbywa się online, zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa środków klientów staje się priorytetem dla instytucji finansowych.
Klienci PKO Banku Polskiego powinni w najbliższym czasie spodziewać się szczegółowych informacji na temat nowych zasad logowania. Komunikaty będą przekazywane różnymi kanałami, w tym poprzez serwis iPKO, wiadomości e-mail oraz SMS-y. Warto zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi aktywacji dodatkowych zabezpieczeń, aby w pełni korzystać z oferowanej przez bank ochrony.
Choć zmiany mogą wiązać się z pewnym okresem adaptacji, zarówno dla banku, jak i dla klientów, to długofalowe korzyści w postaci zwiększonego bezpieczeństwa środków są tego warte. W świecie, w którym cyberprzestępcy stają się coraz sprytniejsi, dodatkowe zabezpieczenia to konieczność. PKO Bank Polski wyznacza więc trend, za którym prawdopodobnie podążą wkrótce inne instytucje finansowe.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.