To koniec pewnej epoki. Kultowe miejsce znika z centrum Warszawy
Miłośnicy literatury i stali bywalcy księgarni „Moda na Czytanie” muszą przygotować się na poważne zmiany. Ta ikona warszawskiego świata książki, od dekady goszcząca w zabytkowych murach Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy, kończy swoją działalność w dotychczasowej lokalizacji. Kwietniowa wyprowadzka to koniec pewnej epoki, ale też początek nowego rozdziału w historii tego wyjątkowego miejsca.
Więcej niż księgarnia
Przez dziesięć lat istnienia „Moda na Czytanie” stała się czymś więcej niż tylko sklepem z książkami. To miejsce tętniące kulturą, gdzie między regałami uginającymi się od literackich skarbów, rozbrzmiewały głosy autorów podczas licznych spotkań i dyskusji. Księgarnia szybko zyskała miano centrum literackiego Warszawy, przyciągając rzesze miłośników słowa pisanego.
Trudno było przejść obojętnie obok imponującej oferty, w której każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Od bestsellerów po niszowe tytuły, od rodzimej literatury po przekłady z najdalszych zakątków świata – „Moda na Czytanie” zaspokajała gusta nawet najbardziej wymagających czytelników. Szczególnie ceniona była za możliwość zdobycia książek, których okres promocyjny dawno minął i które niełatwo było upolować w innych księgarniach.
Zamknięcie to nie koniec
Wiadomość o wyprowadzce z Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy zelektryzowała stałych klientów księgarni. Właściciele, informując o tej decyzji w mediach społecznościowych, wskazali plany remontowe budynku jako główną przyczynę zmiany lokalizacji. Zapewnili jednak, że zamknięcie głównego lokalu nie oznacza końca działalności „Mody na Czytanie”.
Księgarnia będzie kontynuować swoją misję poprzez prężnie działający sklep internetowy oraz istniejący punkt na warszawskim Żoliborzu, przy ulicy Broniewskiego. Właściciele nie wykluczają też otwarcia nowego lokalu stacjonarnego w Śródmieściu lub centrum miasta. Co więcej, zachęcają wiernych czytelników do dzielenia się sugestiami co do potencjalnej lokalizacji.
Różnorodność oferty bez zmian
Zmiana adresu nie będzie miała wpływu na to, z czego „Moda na Czytanie” słynie najbardziej – różnorodność i unikalność oferowanych tytułów. Właściciele zapewniają, że nadal będą dokładać starań, by na półkach znajdowały się pozycje, których próżno szukać gdzie indziej. Literatura piękna, polska i zagraniczna, popularne i niszowe tytuły – to wszystko nadal będzie wizytówką księgarni, niezależnie od lokalizacji.
W tym trudnym momencie zmiany, właściciele „Mody na Czytanie” nie kryją wdzięczności dla swoich klientów. To dzięki ich lojalności i wsparciu księgarnia mogła przez dekadę działać w sercu Warszawy, będąc jednym z najjaśniejszych punktów na kulturalnej mapie miasta. Teraz, gdy nadszedł czas wyprowadzki, liczą na to, że czytelnicy pozostaną z nimi, niezależnie od adresu.
Dla wielu stałych bywalców zamknięcie lokalu w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy to koniec pewnej epoki. „Moda na Czytanie” była dla nich czymś więcej niż tylko księgarnią – to miejsce spotkań, dyskusji, wymiany myśli i poszukiwania literackich pereł. Nic dziwnego, że perspektywa zmiany budzi w nich nostalgię i refleksję nad upływem czasu.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.