Nowe przepisy. Ile pensji i emerytury może zabrać komornik? Sprawdź, ile Ci zostanie
Dłużnicy muszą mieć się na baczności, szczególnie emeryci. Komornik sądowy może bowiem sięgnąć po znaczną część ich świadczenia emerytalnego. W zależności od rodzaju zadłużenia, nawet 60 proc. emerytury brutto może zostać zajęte w ramach egzekucji komorniczej. To może postawić wielu seniorów w bardzo trudnej sytuacji finansowej.
Jak działa komornik? Przede wszystkim, musi on posiadać tytuł wykonawczy, uzyskany przez wierzyciela. To daje mu prawo do zajęcia różnych form dochodu dłużnika, w tym emerytury. Co ważne, komornik nie może zająć całości świadczenia. Musi on zawsze zostawić dłużnikowi tzw. kwotę wolną od zajęcia, która pozwoli mu na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.
Ile konkretnie może zabrać komornik z emerytury? To zależy od charakteru długu. W przypadku zaległych zobowiązań alimentacyjnych, może to być nawet 60 proc. świadczenia brutto. Przy długach związanych z pobytem w placówkach opieki zdrowotnej, komornik może sięgnąć po 50 proc. emerytury. Natomiast w przypadku innych zadłużeń, np. niespłaconych kredytów czy rat, zajęciu podlega 25 proc. świadczenia.
Kwota wolna od zajęcia, czyli ta część emerytury, której komornik nie może zabrać, jest uzależniona od wysokości minimalnej emerytury i ulega corocznym zmianom. Od 1 marca 2024 roku wynosi ona 1125,26 zł dla długów niealimentacyjnych i 681,97 zł przy długach alimentacyjnych. Oznacza to, że emeryt będzie miał zagwarantowane przynajmniej te kwoty na swoje utrzymanie, niezależnie od zajęcia komorniczego.
Co ważne, komornik nie ma prawa sięgać po dodatkowe świadczenia, takie jak trzynasta czy czternasta emerytura. Te pieniądze są bowiem chronione na mocy odrębnych przepisów. Podobnie wygląda sytuacja z dodatkiem pielęgnacyjnym, dodatkiem dla sierot zupełnych czy świadczeniami dla weteranów poszkodowanych. Te kwoty pozostają poza zasięgiem egzekucji komorniczej.
Komornik może umorzyć postępowanie
Emeryci z zadłużeniem muszą pamiętać, że komornik może zająć nie tylko samo świadczenie emerytalne, ale także środki zgromadzone na koncie bankowym czy inne formy dochodu, np. z umów cywilnoprawnych. Jeśli jednak senior nie posiada żadnego majątku ani oszczędności, a emerytura jest jego jedynym źródłem utrzymania, komornik może umorzyć postępowanie egzekucyjne. Wcześniej musi jednak wysłuchać zarówno dłużnika, jak i wierzyciela.
Zajęcie komornicze części emerytury to poważny problem dla wielu zadłużonych seniorów. Utrata znaczącej części i tak często niskiego świadczenia może postawić ich w dramatycznej sytuacji, uniemożliwiając zaspokojenie podstawowych potrzeb. Dlatego tak ważna jest świadomość swoich praw i obowiązków w kontakcie z komornikiem oraz znajomość kwot wolnych od zajęcia. To pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji i zachować minimum środków niezbędnych do życia.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.