Biegasz roztrzęsiony i szukasz wyładowanego telefonu? Będzie przełomowa funkcja
Ile razy zdarzyło się Wam biegać po domu i szukać np. telefonu? Ile razy zadawaliście sobie pytanie czy nie wypadł Wam na mieście? Niedługo odpowiedź dostaniecie od razu, nawet jeżeli telefon jest wyładowany. Co więcej, funkcja będzie wbudowana w smartfona i dostępna z przeglądarki.
Google wprowadza istotną aktualizację swojej usługi „Znajdź moje urządzenie”, która pozwoli na lokalizowanie zgubionych lub skradzionych urządzeń z Androidem, nawet gdy nie mają one połączenia z Internetem. Ta nowość, dostępna dotychczas tylko w USA i Kanadzie, za 3 dni trafi również do polskich użytkowników.
Usługa „Znajdź moje urządzenie” była do tej pory skuteczna tylko wtedy, gdy poszukiwany sprzęt miał dostęp do sieci. W przypadku kradzieży, złodzieje często natychmiast wyłączali telefon lub Internet, uniemożliwiając namierzenie urządzenia. Nowa aktualizacja ma rozwiązać ten problem dzięki wykorzystaniu technologii crowdsourcingu.
Zaktualizowana usługa stworzy ogromną sieć urządzeń z Androidem, które będą się wzajemnie lokalizować za pomocą łączności Bluetooth. Gdy jakieś urządzenie wykryje w swoim pobliżu poszukiwany sprzęt, bezpiecznie prześle jego lokalizację do usługi „Znajdź moje urządzenie”. Co ważne, dane te będą szyfrowane, a dostęp do nich będzie miał tylko właściciel urządzenia oraz osoby, którym udzieli on pozwolenia.
Aby skorzystać z nowej funkcji, użytkownicy będą musieli ustawić blokadę ekranu (kod PIN, wzór lub hasło). Za kilka dni otrzymają powiadomienie o aktywacji usługi na swoich urządzeniach. Do tego czasu można z niej zrezygnować na stronie „Find My Device”. Później użytkownicy będą mogli określić, które z ich urządzeń mają być objęte tą funkcją, ponieważ nie będzie ona obowiązkowa.
Warto podkreślić, że nowa funkcja nie ogranicza się tylko do smartfonów i tabletów. Pomoże ona również w lokalizowaniu akcesoriów obsługujących Szybkie parowanie oraz lokalizatorów. Dzięki temu możliwości odnajdywania zagubionych urządzeń staną się jeszcze bardziej wszechstronne.
Wprowadzenie offline’owej lokalizacji urządzeń to ważny krok w zwiększaniu bezpieczeństwa i wygody użytkowników Androida. Dzięki wykorzystaniu potencjału crowdsourcingu, Google oferuje innowacyjne rozwiązanie problemu, z którym od lat zmagali się posiadacze zgubionych lub skradzionych urządzeń.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.