Nawet 15 tysięcy złotych. Wystarczy, że mieszkasz daleko od pracy

Młodzi bezrobotni, którzy zdecydują się na podjęcie pracy lub założenie własnej firmy z dala od miejsca zamieszkania, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Bon na zasiedlenie to jednorazowe świadczenie, które ma na celu wspieranie mobilności zawodowej i zachęcanie do poszukiwania zatrudnienia w nowych lokalizacjach. W 2024 roku kwota bonu może sięgnąć nawet ponad 15 tysięcy złotych.

Fot. Warszawa w Pigułce

Aby ubiegać się o bon na zasiedlenie, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba podjąć pracę zarobkową lub założyć firmę poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Ponadto, wnioskodawca musi mieć mniej niż 30 lat i być zarejestrowany jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy.

Starosta może przyznać bon, jeśli spełnione są dodatkowe kryteria. Wynagrodzenie lub przychód z nowego zatrudnienia musi wynosić co najmniej minimalne wynagrodzenie brutto miesięcznie (od 1 lipca 2024 roku to 4300 zł brutto). Zatrudnienie, inna praca zarobkowa lub prowadzenie działalności gospodarczej musi trwać co najmniej sześć miesięcy. Odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do nowego miejsca pracy musi wynosić co najmniej 80 km lub czas dojazdu i powrotu musi przekraczać łącznie trzy godziny dziennie.

Nawet ponad 15 tysięcy złotych wsparcia

Wysokość bonu na zasiedlenie to aż 200% przeciętnego wynagrodzenia. W 2024 roku przekłada się to na ponad 15 tysięcy złotych. Dokładna kwota ustalana jest indywidualnie dla każdego wnioskodawcy.

Osoby, które otrzymają bon na zasiedlenie, muszą pamiętać o kilku obowiązkach. Do 30 dni od otrzymania bonu należy dostarczyć do powiatowego urzędu pracy dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej oraz oświadczenie o spełnieniu warunku dotyczącego odległości. W przypadku utraty pracy przed upływem sześciu miesięcy, w ciągu siedmiu dni trzeba złożyć oświadczenie o utracie zatrudnienia oraz o podjęciu nowego, spełniającego warunki bonu. Do ośmiu miesięcy od otrzymania bonu należy udokumentować pozostawanie w zatrudnieniu, posiadanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres sześciu miesięcy. Niewywiązanie się z tych obowiązków skutkuje koniecznością zwrotu kwoty bonu w terminie 30 dni od doręczenia wezwania starosty.

Aby ubiegać się o bon na zasiedlenie, należy złożyć wniosek w powiatowym urzędzie pracy. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie wszystkich wymagań oraz oświadczenia dotyczące podjęcia nowego zatrudnienia lub działalności gospodarczej.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl