Szok na zakupach. Przytwierdzone nakrętki to dopiero początek. Oto, co planuje UE

Przywiązane do butelek nakrętki to dopiero początek zmian, jakie czekają konsumentów w związku z polityką Unii Europejskiej w zakresie ograniczania zużycia plastiku. Jak informuje serwis Business Insider Polska, niedawno przyjęte przez Parlament Europejski przepisy wprowadzą w najbliższych latach kolejne zakazy i obostrzenia, mające na celu zmniejszenie ilości plastiku w obiegu gospodarczym i środowisku naturalnym.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Koniec z jednorazowymi opakowaniami i drobnymi produktami z plastiku

Zgodnie z nowymi regulacjami, od 2030 roku z rynku zniknąć będą musiały m.in. jednorazowe plastikowe opakowania na owoce i warzywa, a także popularne w restauracjach typu fast food miniaturowe opakowania na przyprawy, takie jak keczup czy majonez. Zakaz obejmie również cienkie plastikowe torby na artykuły spożywcze, za które w niektórych sklepach już teraz pobierane są dodatkowe opłaty. Zmiany dotkną także branżę hotelarską – małe, jednorazowe buteleczki na kosmetyki, które często goszczą w hotelowych łazienkach, również zostaną wycofane z użytku.

Zwiększenie odzysku opakowań dzięki systemom kaucyjnym

Unia Europejska stawia także na rozwój systemów zwrotu kaucji, mających na celu zwiększenie ilości materiałów poddawanych recyklingowi. Od 2029 roku kraje członkowskie będą zobowiązane do zapewnienia, że co najmniej 90% plastikowych butelek i puszek jednorazowego użytku będzie zbieranych każdego roku za pośrednictwem takich systemów. Polska już przygotowuje się do wprowadzenia własnego systemu kaucyjnego, który ma zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. Wiązać się to będzie z podwyżką cen napojów sprzedawanych w szklanych, plastikowych lub metalowych pojemnikach, ale konsumenci będą mogli odzyskać kaucję, zwracając opakowania do specjalnych punktów.

Kontrowersje wokół unijnej polityki antyplastikowej

Choć działania Unii Europejskiej w zakresie ograniczania zużycia plastiku mają na celu ochronę środowiska i promocję zrównoważonego rozwoju, nie wszyscy odnoszą się do nich z entuzjazmem. Niektórzy politycy, jak choćby były wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, krytykują unijne regulacje jako nadmiernie ingerujące w codzienne życie obywateli i utrudniające funkcjonowanie przedsiębiorcom. Symbolem tego sprzeciwu stały się przywiązane do butelek nakrętki, które od 1 lipca 2024 roku staną się obowiązkowe w całej Unii Europejskiej.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl