Niemcy ostrzegają przed podróżą do Polski. Czy mamy się czego obawiać? [25.06.2024]

Niemieckie służby ostrzegają przed podróżą do Polski. Powodem zwiększenia czujności Niemców są ostatnie wydarzenia, które dotknęły ich kraj.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Lato 2024 roku zapowiada się wyjątkowo burzowo, szczególnie w zachodnich i centralnych regionach Polski. Takie prognozy pochodzą z renomowanych niemieckich ośrodków meteorologicznych, które uważnie monitorują sytuację pogodową w naszym kraju. Ostrzegają one przed możliwością wystąpienia gwałtownych burz i silnych wiatrów, zwłaszcza w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i lubuskim.

Niepokojące sygnały docierają również z polskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Instytut wskazuje na ryzyko burz nie tylko na zachodzie, ale także w centralnej Polsce oraz na Podkarpaciu. Oznacza to, że zarówno mieszkańcy tych regionów, jak i turyści planujący wyjazdy powinni zachować szczególną czujność.

Skąd tak duże zainteresowanie niemieckich służb meteorologicznych sytuacją w Polsce? Jest to efekt bolesnych doświadczeń z początku czerwca tego roku, kiedy południowe landy, takie jak Bawaria i Badenia-Wirtembergia, zostały dotknięte potężnymi ulewami prowadzącymi do rozległych powodzi. W niektórych miejscach w ciągu zaledwie kilku godzin spadło aż 70 litrów deszczu na metr kwadratowy. Straty były ogromne, a służby – mimo wysiłków – nie były w stanie zapobiec wszystkim tragediom. Właśnie z tego powodu Niemieckie służby meteorologiczne są teraz szczególnie wyczulone na wszelkie sygnały o nadchodzącym zagrożeniu. Stąd też ich zainteresowanie i ostrzeżenia dotyczące potencjalnie niebezpiecznych zjawisk pogodowych w Polsce.

Kalendarz Knauera

Co ciekawe, prognozy na najbliższe dni pokrywają się z przewidywaniami zawartymi w słynnym „Kalendarzu 100-letnim” autorstwa Mauritiusa Knauera. Ten XVII-wieczny uczony, bazując na wieloletnich obserwacjach, doświadczeniu i ówczesnej wiedzy astronomicznej, stworzył dzieło zawierające długoterminowe prognozy pogodowe. Choć współcześni meteorolodzy traktują je z przymrużeniem oka, dziennikarze zajmujący się tematyką pogodową często sięgają po kalendarz Knauera, podkreślając jego trafność.

Czy prognozy Knauera sprawdzą się tym razem? Czas pokaże. Niezależnie od ich trafności, niemieckie ostrzeżenia są jak najbardziej aktualne i powinny być traktowane poważnie. Mieszkańcy i turyści planujący pobyty w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, a także w centralnej Polsce i na Podkarpaciu, muszą być przygotowani na możliwość załamania pogody.

Przypadek w Górach Izerskich

Jak groźne mogą być letnie burze, boleśnie przekonała się grupa wrocławskich dzieci, wędrująca przez Góry Izerskie. Na przełęczy Łącznik, piorun uderzył w pobliżu 24-osobowej wycieczki, powodując obrażenia u 13 osób, w tym siedmiorga dzieci. Choć żadna prognoza nie przewidywała burzy w tym rejonie, najprawdopodobniej było to pojedyncze, trudne do wykrycia wyładowanie.

Na szczęście, jak informuje Piotr Bednarek, rzecznik pogotowia ratunkowego w Jeleniej Górze, wśród poszkodowanych nie ma osób w stanie ciężkim. Wszyscy jednak muszą przejść dokładną diagnostykę, ponieważ porażenie piorunem to poważna sprawa.

Wypadek w Górach Izerskich to ważna lekcja dla wszystkich wybierających się w góry. Pogoda potrafi zmieniać się błyskawicznie, a ekstremalne zjawiska mogą wystąpić nagle, bez ostrzeżenia. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze być świadomym prognoz, ale też przygotowanym na nagłe zmiany aury. Szczególną ostrożność powinny zachować grupy z dziećmi.

Niemieckie ostrzeżenia i tragedia na przełęczy Łącznik to sygnał alarmowy, którego nie wolno lekceważyć. Śledzenie komunikatów meteorologicznych, elastyczne dostosowywanie planów do warunków i ostrożność podczas górskich wycieczek to podstawy, które mogą uchronić przed nieszczęściem. Choć pogody nie da się w pełni kontrolować, przezorność i świadomość zagrożeń są w naszych rękach, co może mieć kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.

Prognoza pogody IMGW na lato 2024: Ciepło i deszczowo z możliwością burz

Lipiec 2024

Według długoterminowej, eksperymentalnej prognozy pogody przygotowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB), lipiec 2024 roku przyniesie w całym kraju temperatury wyższe od normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych ma się kształtować w granicach normy, co może oznaczać okresowe burze.

  • Temperatura: W większości polskich miast średnia temperatura powietrza będzie powyżej normy. Przykładowo, w Białymstoku prognozowana temperatura to 18,9°C (norma 17,6°C – 18,9°C), w Gdańsku 18,8°C (norma 17,8°C – 18,8°C), a w Warszawie 20,3°C (norma 19,2°C – 20,4°C).
  • Opady: Suma opadów atmosferycznych będzie mieścić się w normie dla większości miast. Na przykład w Katowicach prognozowana suma opadów to 98,4 mm (norma 64,0 mm – 98,4 mm), a w Krakowie 107,6 mm (norma 64,9 mm – 107,6 mm).

Sierpień 2024

Sierpień 2024 roku również przyniesie wyższe temperatury niż norma wieloletnia w całej Polsce. Podobnie jak w lipcu, suma opadów atmosferycznych będzie w normie, co może oznaczać występowanie burz.

  • Temperatura: Średnia temperatura powietrza będzie powyżej normy we wszystkich badanych miastach. Na przykład w Białymstoku prognozowana temperatura to 17,8°C (norma 17,1°C – 17,8°C), w Katowicach 18,9°C (norma 17,8°C – 18,9°C), a w Rzeszowie 19,3°C (norma 18,3°C – 19,3°C).
  • Opady: Opady atmosferyczne będą na poziomie normy. Przykładowo, w Gorzowie Wielkopolskim suma opadów wyniesie 62,7 mm (norma 45,8 mm – 62,7 mm), a w Lublinie 57,0 mm (norma 39,3 mm – 57,0 mm).

Wrzesień 2024

Wrzesień 2024 roku przyniesie podobne tendencje, z temperaturami powyżej normy w większości kraju i opadami w granicach normy, co może sprzyjać burzom.

  • Temperatura: Średnia temperatura powietrza w większości miast będzie wyższa od normy. Na przykład w Białymstoku prognozowana temperatura to 13,3°C (norma 12,1°C – 13,3°C), w Krakowie 14,7°C (norma 13,0°C – 14,7°C), a w Poznaniu 14,8°C (norma 13,6°C – 14,8°C).
  • Opady: Suma opadów atmosferycznych będzie w normie dla większości miast. Na przykład w Gorzowie Wielkopolskim prognozowana suma opadów to 53,0 mm (norma 33,0 mm – 53,0 mm), a w Toruniu 62,7 mm (norma 34,3 mm – 62,7 mm).

Prognoza opracowana przez IMGW-PIB została zaktualizowana 7 czerwca 2024 roku i jest wynikiem długoterminowych modeli klimatycznych. Mieszkańcy Polski powinni przygotować się na cieplejsze miesiące letnie z opadami w granicach normy oraz z możliwością występowania burz, które często towarzyszą takim warunkom pogodowym.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl