Gdzie grillować i rozpalać ogniska? Czy można robić to na plaży i własnej działce? Komu grozi 500 zł mandatu?
Wakacyjne wieczory to idealny czas na grillowanie i pieczenie kiełbasek przy ognisku. Warto jednak pamiętać, że zarówno przy rozpalaniu ogniska, jak i grilla obowiązują surowe zasady. Ich nieprzestrzeganie może doprowadzić do nieszczęścia lub wysokiego mandatu.
Gdzie i kiedy można rozpalać ogniska?
Choć prawo nie zabrania jednoznacznie rozpalania ogniska na prywatnej posesji, istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać, aby uniknąć mandatu. Przede wszystkim, ognisko musi być oddalone o co najmniej 4 metry od granicy działki lub ogrodzenia oddzielającego naszą posesję od sąsiada. Nie wolno również rozniecać ognia w odległości mniejszej niż 10 metrów od płodów rolnych czy stogów siana.
Osoby posiadające działki w pobliżu lasu muszą zachować szczególną ostrożność. W takim przypadku ognisko powinno być oddalone o co najmniej 100 metrów od granicy lasu. Bezwzględnie zakazane jest także rozpalanie ognia w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zapalenia się materiałów łatwopalnych.
Nawet jeśli przestrzegamy powyższych zasad, sąsiedzi mają prawo interweniować, jeśli dym z naszego ogniska zakłóca ich spokój lub negatywnie wpływa na zdrowie. Zgodnie z prawem, ognisko nie powinno emitować szkodliwych immisji, czyli dymu na sąsiednią nieruchomość. Warto więc zadbać o dobre relacje z sąsiadami i uprzedzić ich o planowanym ognisku, a także zatroszczyć się o to, by dym nie był uciążliwy.
Konsekwencje nieprzestrzegania przepisów dotyczących rozpalania ognisk mogą być dotkliwe. Grozi za to mandat w wysokości nawet 500 złotych. To istotny argument przemawiający za zachowaniem ostrożności i stosowaniem się do obowiązujących zasad.
W tych miejscach można grillować
Osoby, które chcą grillować na terenach publicznych, muszą przestrzegać dodatkowych regulacji. Szczególnie istotny jest art. 82 § 3. Kodeksu Wykroczeń, który zabrania rozpalania ognia na terenie lasu, łąk, torfowisk i wrzosowisk oraz w odległości do 100 m od nich, poza miejscami wyznaczonymi do tego celu. Naruszenie tego przepisu grozi karą aresztu, grzywny albo naganą.
W Warszawie istnieje wiele parków, w których można legalnie grillować, m.in. Park Bródnowski, Park Czechowicki, Fort Bema, Fort Włochy, Park Glinianki Sznajdra, Park Górczewska, Park Kępa Potocka (część żoliborska), Park Kombatantów, Park Obwodu Praga Armii Krajowej, Park Picassa, Park przy ul. Ludnej oraz teren parkowy przy Człuchowskiej, ul. Anieli Krzywoń, ul. Synów Pułku. Jednocześnie, grillowanie jest zakazane m.in. w Ogrodzie Saskim, Parku Ujazdowskim, Ogrodzie Krasińskich, Skwerze I Dywizji Pancernej, Parku Szczęśliwickim oraz Parku Z. Malickiego.
Rozpalając grilla w miejscu publicznym, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i dbać o środowisko. Konieczne jest korzystanie z odpowiedniej rozpałki i wysokiej jakości brykietu lub węgla drzewnego. Warto rozważyć użycie grilla gazowego, który generuje mniej dymu. Zawsze należy wyznaczyć dorosłą osobę do nadzoru nad grillem lub ogniskiem. Po zakończeniu grillowania, trzeba posprzątać wszystkie resztki jedzenia i śmieci, nawet jeśli w pobliżu nie ma kosza. Ważne jest także przestrzeganie zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz zachowanie ciszy nocnej po godzinie 22:00.
Grillować i rozpalać ogniska można także na popularnej „Poniatówce”, Plaży Saskiej oraz Plaży przy Płycie Desantu. Warto jednak zauważyć, że służą do tego wyznaczone miejsca i nie wolno rozpalać ognisk czy urządzać grilla poza wyznaczonymi do tego celu strefami.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.