Kontrole w całej Polsce ruszyły, nikomu nie odpuszczą. Tysiące kar
Ministerstwo Finansów opublikowało alarmujące dane dotyczące nieprawidłowości związanych z wydawaniem paragonów fiskalnych. W ciągu zaledwie pięciu miesięcy tego roku skarbówka nałożyła na przedsiębiorców ponad 4 tysiące mandatów. To jasny sygnał, że kontrole w tym zakresie są prowadzone na szeroką skalę i z dużą intensywnością.
Kontrole na masową skalę
Od stycznia do maja przeprowadzono aż 21 167 tak zwanych nabyć sprawdzających. W ich wyniku wystawiono 4379 mandatów karnych na łączną kwotę blisko 7 milionów złotych. Skala tych działań pokazuje, jak poważnie fiskus traktuje kwestię wydawania paragonów.
Dlaczego paragon jest tak ważny?
Resort finansów podkreśla, że wydanie paragonu to dowód uczciwości przedsiębiorcy. Niewydanie go jest wykroczeniem skarbowym, często stosowanym przez tych, którzy chcą uniknąć płacenia podatków. Takie praktyki nie tylko są niezgodne z prawem, ale też nieuczciwe wobec klientów i uczciwych konkurentów.
Co powinno znaleźć się na paragonie?
Ministerstwo przypomina, że prawidłowy paragon fiskalny musi zawierać kilka kluczowych elementów. Są to: napis „paragon fiskalny”, NIP wystawcy, nazwa i adres punktu sprzedaży oraz centralnie umieszczone logo i numer unikatowy kasy. Brak któregokolwiek z tych elementów może skutkować mandatem.
Kto nie musi wydawać paragonów?
Istnieją pewne wyjątki od obowiązku wydawania paragonów. Dotyczą one m.in. sprzedaży na odległość z płatnością przez bank lub pocztę, małych przedsiębiorców z roczną sprzedażą poniżej 20 tys. zł, a także kół gospodyń wiejskich i rolników ryczałtowych sprzedających własne produkty.
Co zrobić, gdy nie otrzymamy paragonu?
Jeśli sprzedawca nie wyda nam paragonu, mimo takiego obowiązku, możemy to zgłosić. Do dyspozycji mamy kilka kanałów: urząd skarbowy, infolinię (800 060 000), e-mail (powiadomKAS@mf.gov.pl) oraz aplikację e-Paragony.
Dane przedstawione przez Ministerstwo Finansów jasno pokazują, że fiskus nie żartuje w kwestii paragonów. Przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności i pamiętać o swoich obowiązkach. Z kolei klienci mogą czuć się zachęceni do większej czujności i egzekwowania swoich praw. W końcu paragon to nie tylko kawałek papieru, ale ważny element uczciwego obrotu gospodarczego.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.