Blokada konta, wstrzymanie wypłat. Wiadomo kiedy ruszą ogromne kontrole urzędów skarbowych
Od 1 lipca 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące e-platform. Zmiany te wynikają z wdrożenia unijnej dyrektywy DAC7 do polskiego prawa i zostały już potwierdzone podpisem prezydenta złożonym pod projektem 13 czerwca.
Zgodnie z nowymi przepisami, platformy takie jak Allegro, Vinted, OLX, Booking, Booksy, Otomoto czy UberEats będą zobowiązane do przekazywania szczegółowych informacji o transakcjach szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.
Obowiązek raportowania obejmie sprzedawców towarów, którzy w ciągu roku przeprowadzili ponad 30 transakcji, a ich łączny przychód przekroczył równowartość 2000 euro. W przypadku usług, raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.
W pierwszym etapie wdrażania nowych przepisów, platformy cyfrowe zwrócą się do sprzedających o podanie niezbędnych danych. Informacje te będą następnie przekazywane w formie zbiorczych sprawozdań do Krajowej Administracji Skarbowej drogą elektroniczną. Platformy zbierają dane już od pewnego czasu więc można spodziewać się, że zawierać one będą informacje z 2023 i części 2024 roku. Pytanie tylko kiedy Fiskus uzyska do nich dostęp. Dla kupujących nic się nie zmieni – ich zakupy nie będą monitorowane.
Dzięki nowym regulacjom kontrolerzy skarbowi będą mieli ułatwione zadanie i będą mogli wykryć nieprawidłowości bardzo szybko. Wystarczy porównać liczbę sprzedanych produktów z odprowadzonymi podatkami i sprawdzić czy dana osoba ma zarejestrowaną działalność.
Osoby, które prowadzą sprzedaż bez zarejestrowanej działalności gospodarczej i nie płacą podatków, mogą spotkać się z konsekwencjami. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, fiskus może podjąć działania takie jak zablokowanie konta czy wstrzymanie wypłat.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.