Gigantyczne kolejki i przepychanki pod urzędem. Wiemy co się tam dzieje
Pod urzędem na Marszałkowskiej ustawiły się ogromne kolejki. Doszło do przepychanek i nerwowej atmosfery. Urząd codziennie obsługuje 1200 osób. Skąd nagle tak ogromne kolejki?
Wydział Spraw Cudzoziemców przy Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie przeżywał niedawno oblężenie. W kilka dni obsłużono tysiące osób, jednak jak się dowiedzieliśmy kolejki nie maleją. Wszystko związane jest z Kartą Polaka i z benefitami z nią związanymi.
„Wydział Spraw Cudzoziemców (WSC) Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie zajmuje się m.in.: legalizacją pobytu, wydawaniem Karty Polaka (KP) i świadczeń pieniężnych dla posiadaczy KP, zaproszeniami, przedłużaniem wiz, wydawaniem polskich dokumentów podróży i tożsamości, potwierdzeniem i uznaniem za obywatela polskiego czy nadaniem obywatelstwa i repatriacji” – wyjaśnia na wstępie Urząd w przesłanej nam odpowiedzi.
„W terminach: 11-13 czerwca i 18-20 czerwca br. wydawane były decyzje o przyznaniu świadczenia pieniężnego dla posiadaczy Karty Polaka, na podstawie których starosta wypłaca środki pieniężne. W związku z dużym zainteresowaniem wśród cudzoziemców, w celu usprawnienia obsługi dodatkowo rozstawiono na dziedzińcu namiot, w którym wydawane były decyzje. W tych dniach wydano 1 258 decyzji.
Z prowadzonych statystyk wynika, że klientów obsługiwanych w WSC z roku na rok jest coraz więcej. Liczba wniosków o legalizację pobytu, która wpłynęła do wydziału do 25 czerwca br., w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r. jest o 25 proc. wyższa. Codziennie obsługiwanych jest ok. 1 200 osób” – podkreśla urząd.
Dodatkowo podkreślono, że w celu usprawnienia pracy obsługa klientów odbywa się po wcześniejszym umówieniu wizyty na konkretny dzień i godzinę przez kalendarz internetowy czy dedykowane systemy. Niektóre procesy dodatkowo są obsługiwane po wcześniejszym pobraniu numerka z biletomatu obsługiwanego z pomocą pracowników wydziału.
„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom od 8 czerwca br. ruszył nowy cykl Sobót Informacyjnych, podczas których osoby wcześniej umówione mogą uzupełnić braki formalne (w tym odciski palców), odbierać kartę pobytu czy złożyć wniosek o zalegalizowanie pobytu w Polsce” – wyjaśniono w przesłanej nam odpowiedzi.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.