Ta sieć jest likwidowana. Masz taki smartfon? Czas kupić nowy
Polska telekomunikacja stoi u progu znaczącej transformacji. Główni operatorzy komórkowi w kraju rozpoczynają proces stopniowego wyłączania sieci 3G, co stanowi kolejny krok w ewolucji technologii mobilnej. Ta zmiana, choć korzystna dla większości użytkowników, może wymagać od niektórych zakupu nowych telefonów.
Głównym powodem tej decyzji jest potrzeba zwolnienia częstotliwości dla nowszych, szybszych technologii, szczególnie sieci 5G. Orange, jeden z czołowych operatorów, planuje całkowite wyłączenie 3G do 2025 roku. T-Mobile już zrealizował ten plan w połowie 2023 roku, a Play również ma podobne zamierzenia.
Dla większości użytkowników zmiana ta przyniesie korzyści, a zmiana będzie zupełnie niezauważalna i nie wymaga od użytkownika żadnej ingerencji. Telefony automatycznie przełączą się na sieć 4G, oferującą szybszy i wydajniejszy internet mobilny. Posiadacze najnowszych smartfonów będą mogli korzystać z superszybkiego 5G, otwierającego nowe możliwości – od inteligentnych miast po zdalne operacje medyczne. Dla Polski to szansa na szybszy rozwój gospodarczy i innowacje w wielu dziedzinach życia.
Jednakże, nie wszyscy przejdą przez tę zmianę bezboleśnie. Osoby korzystające z telefonów wyprodukowanych przed 2012 rokiem najprawdopodobniej będą musiały je wymienić. Dotyczy to urządzeń obsługujących tylko sieci 2G i 3G. Nawet niektóre starsze modele znanych marek, jak iPhone (serie starsze niż 5) czy telefony z Androidem sprzed 2013 roku, mogą nie obsługiwać 4G.
Jak sprawdzić, czy twój telefon jest gotowy na tę zmianę? Najprostszym sposobem jest zajrzenie do ustawień telefonu lub skontaktowanie się z producentem. Można też sprawdzić, czy na ekranie pojawia się symbol „4G” lub „LTE” podczas korzystania z internetu mobilnego.
Warto przypomnieć, że sieć 3G, która teraz odchodzi do lamusa, zaczęła powstawać jeszcze w latach 90. XX wieku. Była odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na bardziej zaawansowane usługi telekomunikacyjne, wykraczające poza możliwości technologii 2G. Pierwsze komercyjne sieci 3G uruchomiono na początku lat 2000, z Japonią jako jednym z pionierów w 2001 roku.
Wyłączenie 3G to nieunikniony krok w rozwoju technologii mobilnej. Choć niektórzy będą zmuszeni do wymiany telefonów, w dłuższej perspektywie przyniesie to korzyści w postaci lepszej jakości usług i szybszego internetu. Operatorzy często oferują atrakcyjne promocje na nowe smartfony, co może ułatwić przejście na nowszą technologię.
Warto być przygotowanym na tę zmianę i sprawdzić, czy nasz telefon będzie działał w nowej rzeczywistości technologicznej. To inwestycja w przyszłość i szansa na korzystanie z najnowszych możliwości, jakie oferuje świat mobilnej komunikacji. Polska, podążając za globalnymi trendami, stawia kolejny krok w kierunku cyfrowej przyszłości, otwierając drzwi do nowych możliwości i innowacji w dziedzinie telekomunikacji.
Urząd Komunikacji Elektronicznej potwierdza
Jak pisze Paweł Staroń, Główny specjalista z Departamentu Częstotliwości UKE, wyłączenie 3G nie oznacza wyłączenia częstotliwości np. 900 MHz czy 2100 MHz w jakich usługi 3G są świadczone. Zmiana starej technologii na nowszą pozwoli więc na tych samych częstotliwościach zaoferować użytkownikom większą jakość usług mobilnych, czyli potocznie mówiąc szybszy mobilny internet. Takie zmiany są zgodne nie tylko z prawem polskim, ale regulowane na poziomie europejskim jak i światowym.
Po wyłączeniu 3G konsumentowi, który nie posiada aparatu korzystającego z technologii 4G, pozostanie tylko sieć 2G – umożliwia ona przede wszystkim rozmowy, a także komunikację przy pomocy SMS-ów.
Wyłączenie technologii 3G może niekiedy oznaczać konieczność wymiany starych telefonów komórkowych, działających tylko w tej technologii. Niestety, koszt takiej wymiany musi ponieść konsument. Szczegółowe informacje dostępne są u operatorów.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.