MEN wprowadza nowy podręcznik. To efekt pracy Polski i Niemiec
Ministerstwo Edukacji Narodowej dało zielone światło dla czwartej części polsko-niemieckiego podręcznika do historii „Europa. Nasza historia”. Książka, przeznaczona dla uczniów ósmych klas szkoły podstawowej, będzie dostępna od roku szkolnego 2024/2025.
Podręcznik, będący owocem wieloletniej współpracy polskich i niemieckich historyków, ma na celu przedstawienie historii z różnych perspektyw. Prof. Robert Traba, były współprzewodniczący polsko-niemieckiej komisji koordynującej projekt, w wypowiedzi dla PAP podkreślił, że zatwierdzenie podręcznika to „finał ciężkiej pracy wielu osób i kilkuletnich starań”.
Historia projektu sięga 2008 roku, kiedy to ówcześni ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec, Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier, zainicjowali pomysł stworzenia wspólnego cyklu podręczników. Była to druga taka inicjatywa w Europie, po francusko-niemieckim podręczniku wydanym w 2006 roku.
Zatwierdzenie czwartej części podręcznika nie przyszło łatwo. W 2020 roku książka otrzymała negatywną ocenę jednego z recenzentów, co skutkowało jej niedopuszczeniem do użytku szkolnego. Prof. Traba sugerował wówczas, że za decyzją stały względy polityczne, a nie merytoryczne.
Podręcznik „Europa. Nasza historia” wyróżnia się unikalnym podejściem do nauczania historii. Każdy rozdział rozpoczyna się wprowadzeniem i pytaniami ukierunkowującymi uwagę ucznia na kluczowe zagadnienia. Narracja autorska jest wzbogacona o liczne teksty źródłowe i popularnonaukowe, które mają rozwijać umiejętności krytycznego myślenia i wyciągania wniosków.
Szczególnie cenne są sekcje przedstawiające różne perspektywy historyków z różnych krajów na dane wydarzenia historyczne. Co istotne, polska i niemiecka wersja podręcznika różnią się jedynie językiem, zachowując identyczną treść, strukturę i oprawę graficzną.
Zatwierdzenie podręcznika to ważny krok w kierunku międzynarodowej współpracy w edukacji historycznej. Jednak, jak zauważa prof. Traba, zmieniająca się rzeczywistość, w tym wydarzenia takie jak agresja Rosji na Ukrainę czy pandemia koronawirusa, może wymagać aktualizacji treści w przyszłości.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.