Tysiące Polaków z niższą emeryturą lub pensją. Uważaj, masz tylko 7 dni na reakcję

Pomniejszenie emerytury lub pensji? W 2023 było tysiące takich przypadków. Na reakcje jest tylko 7 dni. Potem jest już za późno.

Fot. Obraz wygenerowany przez DALL·E 3.

W pierwszych pięciu miesiącach 2024 roku urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 11 milionów złotych zaległości z tytułu nieuiszczonej opłaty abonamentowej za używanie odbiornika – poinformowało Ministerstwo Finansów. Zaległości dotyczyły ponad 18 tysięcy tytułów wykonawczych wystawionych przez Pocztę Polską, a najwyższa kwota wyegzekwowana na podstawie jednego tytułu sięgnęła 120 tysięcy złotych. Jeżeli ktoś nie chce zapłacić kary, zostanie ona ściągnięta z jego pensji lub emerytury. Ale kary za brak abonamentu płacą nie tylko osoby przyłapane podczas kontroli.

Niemal dwie trzecie zobowiązanych nie płaci abonamentu

Abonament RTV, czyli opłata za korzystanie z telewizorów i radioodbiorników, obowiązuje większość posiadaczy tych urządzeń w Polsce. Mimo to, regularnie uiszcza go tylko około jedna trzecia zobowiązanych. W 2024 roku stawki abonamentu pozostały na poziomie z poprzedniego roku, co oznacza brak podwyżek w przeciwieństwie do wzrostu opłat z początku 2023 roku.

Dane Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pokazują, że z końcem 2022 roku jedynie 828 tysięcy osób z ponad 2,3 miliona zobowiązanych regulowało abonament RTV. To spadek o 72 tysiące w stosunku do roku poprzedniego, co świadczy o rosnącej niechęci społeczeństwa do płacenia abonamentu.

Skarbówka może zająć emeryturę lub pensję

Kary za brak abonamentu płacą nie tylko osoby przyłapane podczas kontroli. Osoby, które zarejestrowały swoje odbiorniki, ale nie płacą abonamentu, mogą spodziewać się wezwania do zapłaty od Poczty Polskiej. Skarbówka ma prawo ściągnąć zaległe opłaty poprzez zajęcie środków z rachunku bankowego, nadpłaty podatku, emerytury, pensji lub za pośrednictwem komornika. Dla seniorów zalegających z abonamentem RTV może to oznaczać nawet pomniejszenie emerytury.

Zawsze jednak przed zajęciem otrzymamy upomnienie. Od momentu odbioru listu mamy zaledwie 7 dni na uregulowanie należności. Po tym czasie dostaniemy już tylko pismo od Urzędu Skarbowego informujące o zajęciu pieniędzy z konta na poczet długu lub pomniejszeniu emerytury czy pensji.

Stawki abonamentu RTV w 2024 roku bez zmian

W bieżącym roku stawki abonamentu RTV pozostają na poziomie z 2023 roku. Miesięczna opłata za posiadanie telewizora (lub radia i telewizora) to 27,30 zł, a za samo radio – 8,70 zł. Istnieje też możliwość przedpłaty za cały rok z 10-procentową zniżką.

Nie wszyscy muszą płacić abonament RTV. Zwolnione z tego obowiązku są m.in. osoby po 75. roku życia, emeryci z niskimi świadczeniami, osoby z I grupą inwalidztwa czy weterani inwalidzi wojenni i wojskowi. Aby skorzystać ze zwolnienia, trzeba jednak złożyć stosowne oświadczenie w placówce Poczty Polskiej i dołączyć dokumenty potwierdzające uprawnienia.

Dane Ministerstwa Finansów pokazują, że fiskus coraz skuteczniej egzekwuje zaległe opłaty abonamentowe. Warto więc uregulować swoje zobowiązania, aby uniknąć przykrych konsekwencji w postaci zajęcia emerytury, pensji lub środków z konta bankowego. Pamiętajmy, że na reakcję mamy tylko 7 dni od otrzymania upomnienia. Potem będzie już za późno.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl