Chcą uzdrowić Straż Miejską i skończyć z nielegalnym parkowaniem
„Nielegalne parkowanie stało się dużym problemem w Warszawie. Podstawową przyczyną takiej sytuacji jest bierność Straży Miejskiej w stosunku do kierowców parkujących byle jak. Brak systemowego podejścia do problemu parkowania prowadzi do pogorszenia bezpieczeństwa i jakości życia. Chcemy to zmienić!”– pisze autor petycji do Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz
Treść petycji:
Sz. P. Hanna Gronkiewicz – Waltz
Prezydent
M. St. Warszawa
Szanowna Pani Prezydent,
poradzenie sobie z nielegalnym parkowanie samochodów w Warszawie jest wyzwaniem dla naszego samorządu. Kierowcy nagminnie parkują auta w miejscach niedozwolonych, co odbija się na komforcie poruszania się i bezpieczeństwie pieszych. Cieszymy się, że Zarząd Dród Miejskich podjął działania na rzecz ograniczenia możliwości parkowania w reprezentacyjnych miejscach Warszawy. Ostatnio słupki pojawiły się na rondzie ONZ. Takich osłupkowanych przestrzeni jest coraz więcej, co wprawdzie ogranicza możliwość parkowania, ale jednocześnie generuje dodatkowe koszty oraz obniża jakość przestrzeni publicznej.
Co więcej, daje poczucie, że miejsca, które nie są fizycznie odgrodzone, są potencjalnymi miejscami do parkowania. A tak przecież nie jest! Nie chcemy, żeby każdy chodnik w mieście był albo potencjalnym parkingiem albo był otoczony słupkami.
Jednocześnie Straż Miejska w niedostateczny sposób wykonuje zlecone jej zadania. Zgłaszanie nielegalnie parkujących samochodów mija się z celem, bowiem czas interwencji to od kilku do kilkunastu godzin.
Proponujemy:
- Zmianę podejścia Straży Miejskiej i wprowadzenia działania proaktywnego oraz zwiększenie liczby patroli. Na numer alarmowy 986 alb 19115 dzwonią najbardziej zdesperowane osoby. Trzeba dzwonić kilka razy i pilnować losów zgłoszenia, co i tak często nie przynosi efektów.
- Wprowadzenie pieszych i rowerowych patroli do kontrolowania parkowania w Warszawie, w celu zmiany perspektywy kontrolujących.
- Finansowanie działania nowej służby i zwiększonego zatrudnienia z mandatów za nielegalne parkowanie.
- Podniesienie wysokości mandatów (np. do wartość jednego baku paliwa) obecnie są one śmiesznie niskie.
- Więcej odholowań. Holowanie jest podobnie dotkliwe dla wszystkich, niezależnie od dochodów, bo odzyskanie samochodu zajmuje czas.
- Wprowadzenie premii motywacyjnych – liczba skutecznych internwencji, a docelowo mniej zgłoszeń telefonicznych = wyższe premie.
- Aplikacja na smartfony/tablety dla Straży Miejskiej, która pozwoli skrócić czas interwencji. Obecnie trwa to zbyt długo.
- Zatrudnienie licencjonowanych firm do holowania pojazdów – takie rozwiązanie funkcjonuje np. w Dublinie.
- Uproszczenie procedury odholowywania, tak aby trwała możliwie krótko, co podniesie sprawność patroli.
- Oraz przeprowadzenie kampanii edukacyjnej dla kierowców unaoczniającej, do jakich celów służą zakazy parkowania w mieście.
Apelujemy do Pani Prezydent o podjęcie działań na rzecz uzdrowienia straży miejskiej.
Z wyrazami szacunku,
Tomasz Giller
Petycję można podpisać [TU]
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.